| Marius19980 a întrebat:

Se face chiar atat de multa fizica si chimie la Politehnica Bucuresti? (Automatica si Calculatoare)

Răspuns Câştigător
| Suise a răspuns:

Da, chimie la AC. Chimia se face un semestru în primul an de facultate la orice facultate din Poli.
Când am facut eu, materiile din primul an erau comune la toate facultățile din UPB sau mai nou UNSTPB (ca deh, politica vieții și schimbatul numelui pentru păstrarea funcției)

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chimie la AC? Mă îndoiesc, nu îmi aduc aminte sa fi făcut așa ceva

Fizica faci, sunt vreo două cursuri in primul an.

| suntserios a răspuns (pentru Suise):

Da?
Unde se face la AC chimie ca eu nu prea gasesc in programe de la upb

| Suise a răspuns (pentru suntserios):

La AC anul I, se fsce chimie. Poți sa te uiți în programa
https://acs.pub.ro/educatie/orare/

| suntserios a răspuns (pentru Suise):

Ahhh, la automatica. Ok.
La calculatoare vad ca nu exista.

| Suise a răspuns (pentru suntserios):

Da, chimie la AC. Chimia se face un semestru în primul an de facultate la orice facultate din Poli.
Când am facut eu, materiile din primul an erau comune la toate facultățile din UPB sau mai nou UNSTPB (ca deh, politica vieții și schimbatul numelui pentru păstrarea funcției)

| Naavin a răspuns:

Politehnica=fizica. Nu vei face atat de multa ca la alte specializari, dar vei face.

| Suise a răspuns:

Bună. Materiile din anul I sunt comune peste tot la Poli. De exemplu chimia o ai doar în primul an, iar pe partea de fizica o sa te tot lovești chiar și în anul 2.
De exemplu eu am fost tot la Poli. În anul 3 ne-am ales specializarea. Eu mi-am ales fizica, dar chiar și asa am avut materii bazate pe programare.
Ce sa zic, de fizica, programare și matematica ai nevoie peste tot având în vedere ca este o universitate tehnica, iar de chimie (ca materie propriu-zisă) doar în primul an dacă nu ești la Facultatea de Chimie deși bazele trebuie sa le cunoști.

| Marius19980 explică (pentru Suise):

Sunt si zile libere? In care nu ai nicun curs sau labroator?

| Suise a răspuns (pentru Marius19980):

Pot exista, dar nu e obligatoriu. Depinde foarte mult cum se face orarul.

| dorinel93 a răspuns:

La CTI ai un semestru de fizică, unul de electrotehnică și nu ai deloc chimie. La IS e puțin diferit.

Poți vedea pe site (https://acs.pub.ro/educatie/licenta/) planurile de învățământ.