| Adrian_Mares_1972 a întrebat:

Se poate stabili greutatea unei planete, in mod stiintific?

18 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 explică (pentru RAY):

Wow,ce rapid esti, intru sa ma documentez, desi sunt convins ca nu voi afla raspunsul...

| RAY a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Isi dai seama ca suma nu e exacta, nimeni nu a pus pamantul pe un cantar sunt cifre aproximative

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru RAY):

Precum banuiam, nu raspunde la intrebarea adresata.

| RAY a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Citeste aceste articole ca sa intelegi in mod stiintific cum se calculeaza, pe TPU nu sunt savanti presupun ca stii

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru RAY):

Ai cumva impresia ca am pus intrebarea fara sa ma documentez inainte? Doar sa ma aflu in treaba? Cum o fac multi pe acest site cand dau raspunsuri? Cand vor fi si savanti pe TPU care dau raspunsuri, oamanii vor primi raspunsuri mai adecvate.Nu zic ca nu sunt, trebuie doar sa facem diferenta intre corect si plauzibil/stiintific, etc...Manipularea poate fi voita sau involuntara...Am si eu motivele mele pentru care fac anumite postari sau discutii.

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru RAY):

Aici este o mare idiotenie... Daca dupa asa ceva te iei, vezi unde vei ajunge!

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

RAY
acum 12 minute | RAY a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):
Declară răspunsul câştigător

Http://jhy.scrieunblog.com/articles/care-este-masa-pamantului.html Sa nu se faca confuzii, la asta ma refeream.

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru RAY):

Imi dau seama ca tu faci confuzia intre masa si greutate, vezi ca nu-s aceleasi.Cat despre articolele care mi le-ai sugerat nu le apreciez prea mult(intentia ta da) deoarece sunt altele mult mai bune si mai explicite.

| RAY a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Daca esti geniu si stii tot ce sens are intrebarea in fine

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru RAY):

Nu-s nici geniu, nu stiu nici tot. Speram sa fie cineva care are mai multe cunostinte, explicatii, noutati.

| BlueDark a răspuns:

Nu se poate.Hai sa iti explic putina fizica...

Greutatea=G

Atractia gravitationala=g

Masa(volum×densitate)=m

Formula este G=m×g
Adica Greutatea este masa obiectului respectiv inmultita cu atractia gravitationala.

Cum in spatiu aceasta atractie gravitationala lipseste, nu o poti afla greutatea unei planete.Lipseste un factor din ecuatie.
In schimb, asa cum am precizat mai sus, poti afla masa planetei.Adica volumul inmultit cu densitatea...Da' nimeni nu-si bate capul laughing

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru BlueDark):

Daca nu se poate, insemna ca planetele nu au greutate?

| Adrian_Mares_1972 explică (pentru BlueDark):

Pamantul nu are o atractie gravitationala fata de soare? Ba chiar si fata de alte planete?

| BlueDark a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Poti spune si asa.Dar variaza.De aia unele stau mai departe de soare.

| BlueDark a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Nu.Au doar masa.