| Lapusneanu a întrebat:

Cum se poate stabili stiintific, medical varsta unei persoane? A aparut un etiopian care ar avea 160 de ani http://ro.stiri.yahoo.com/......07181.html Cum poate fi verificat ca acte nu are.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Are pe ma-sa cele mai varstnice persoane au atins undeva la 115 116 ani si astea sunt persoane cu varsta verificata

verificarea varstei se face fie prin atestare documentara., fie prin datarea chimica

| Lapusneanu explică (pentru Danzell):

Cea mai varstnica a avut 122 o frantuzoaica. dar ce fel de datare cum?

| Danzell a răspuns (pentru Lapusneanu):

Prin prelevarea unor monstre de tesut. gen unghii sau par. si datarea cu substante radioactive asu chestii de genul. insa nu stiu ca de precise sunt.