| AvalohAlyn a întrebat:

Stie cineva cateva informatii despre invatamantul in strainatate? In U.S.A sau Europa? Adica cum este invatamantul,care sunt deosebirile si asemanarile fata de invatamantul romanesc, cum sunt scolile etc.Sau daca gasiti puteti sa-mi dati un site ceva in care sa aflu.
Merci beaucoup.

Răspuns Câştigător
| MadalinaMhl a răspuns:

Pai in strainatate de ex: Spania, Marea Britanie. Exista o perioada anume cand se pun note sau cand dai test sau asculta! Daca tu te duci in alta tara te vor clasa intr-o clasa cu doi ani mai mare ca in Romania.ei studiaza o singura lectie cam o luna....pana sunt siguri profesorii ca au invatat! Lucreaza in mare parte pe fise..si caiete de lucru..la ei e mult mai tare ca la noi..eu as prefera sa invat in alta parte..nu in tara.dar asta e. sper ca te-am ajutat! Si daca nu ma insel si in U.S.A. e cam la fel! Si au unele vacante diferite ca ale noastre..acum doua saptamani (cred) ei au avut vacanta 7 zile!

1 răspuns:
| maria6 a răspuns:

Accentul cade pe elementele practice (experimente, teste etc.), pe lucrul in echipa si bineinteles ca se sanctioneaza chiar si tentativele de frauda.