| NicklausMikaelson a întrebat:

Stie cineva sa-mi explice de ce sunt chinuit cu LITERATURA la Mate-Info Intensiv Engleza? Pur si simplu nu inteleg legatura.Am inteles ca ne cere la bac pentru. ca e limba materna, dar nu ma intereseaza sa stiu ca Eminescu,prin somnoroase pasarele,vrut sa spuna ca acea personificare transmitea emotia poetului la nivelul pasarii ce simbolizeaza nu-stiu-ce etc. etc.(PENTRU CA, CU SIGURANTA, Nu asta s-a gandit el sa transmita.Ca orice om, cand scrii o poezie nu te gandeesti ce vrea sa transmita metaforic si literar.etc. acele versuri.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta asta s-a gandit el sa transmita, dar nu reusesti tu deocamdata sa intelegi fiindca nu ai studiat ddestul. Liceul iti face cultura generala, ca sa fii cat de cat informat in toate domeniile, sa nu treci prin viata ignorant si, deci, manipulabil. Uite, din cauza ignorantei, tu nu reusesti sa intelegi cum se scrie o poezie, ceea ce este destul de rusinos pentru o persoana care este la liceu. Invatand cu mai mult sarg, vei reusi sa intelegi si vei fi un om informat in mai multe domenii, nu doar un robotel care stie doar bucatica lui si de care ceilalti isi bat joc manipulandu-l dupa bunul plac (asa cum reusesc politicienii si vedetutele TV sa faca cu cei fara cultura generala, care au intrebat toata scoala la ce le trebuie aia si ailalta, in loc sa inteleaga ca fiecare informatie pe care o inmagazinezi este un bun castigat, o avere pe care nu ti-o poate lua nimeni). daca as veni sa-ti dau niste bani, i-ai refuza pe motiv ca nu mori de foame, deci nu-ti trebuie? Nu, i-ai lua si le-ai gasi o utilitate, alta decat simpla bucata de paine de pe masa. Exact acelasi lucru se intampla si cu informatia, cu invatatura, in mintile celor puternici.

| NicklausMikaelson explică (pentru Brigaela):

In ciuda faptului ca dezgust literatura si cartile cu maniera greu de egalat, pot spune ca ma descurc foarte bine la compus poezii si tin sa marturisesc ca la nici una dintre cele facute de mine nu am stat sa ma gandesc ce vreau sa spun la nivel literar( Aberatie, Batii campii aiurea) prin acele versuri. Consider ca o poezie are sens si logica cand versurile se leaga intre elem, au un sens unitar, au rima si ritm... Sau poate ca eu nu am dreptate. Poate chiar nu inteleg literatura pentru ca sunt axat si inteleg mult mai bine chestiile exacte, ce contin formule si pasi.

| Brigaela a răspuns (pentru NicklausMikaelson):

Faptul ca scrii versuri nu inseamna nimic, sunt doar cuvinte insirate sa sune din coada daca nu te gandesti la mesajul lor si nu rafinezi limbajul poetic ca sa transmiti cu putine cuvinte foarte multe idei. Si eu consider ca poezia trebuie sa aiba ritm, nu neaparat rima, dar nu ritmul acela usurel de poezioare de copii, ci un ritm foarte bine studiat si complex. Nu intelegi literatura pur si simplu fiindca nu studiezi suficient in domeniu, fiindca te-ai axat pe dorinta de a deveni un robotel supus si care nu iese din conformitate si din ordinele altcuiva. Esti un bun executant, dar poate ai putea mai mult.

| Radu284 a răspuns:

Umm, poate pentru ca informatica (programarea in special) tine de limbaj si de comunicare?

Spune-mi, cat de bine te descurci in C?

| NicklausMikaelson explică (pentru Radu284):

Deocamdata am facut doar algoritmul si limbajul pseudocod pe care le-am inteles foarte bine deoarece sunt pasionat de IT si programare.Banuiesc ca prin "C" te refereai la C++ (Nu am lucrat pana acum in el dar vreau cat de curand sa intru)

| Radu284 a răspuns (pentru NicklausMikaelson):

Nu, prin C ma refeream la C, nu la C++, care oricum nu se invata la liceu. Ma rog, cin/cout nu inseamna C++.

Daca iti place asa mult C++, de ce nu intrii singur in el? Nu e ca si cum trebuie sa astepti sa te invete la scoala. Daca nu poti sa intelegi niste metafore in limbajul natural, nativ al tau, o sa-ti fie foarte greu sa poti comunica eficient si fluent cu calculatorul.

| pastru009 a răspuns:

Ion Barbu a fost matemacian.Si inca unul al naibii de bun, fiindca a ramas in istoria matematicii. Dar a scris si poezii cu elemente atat fantastice, cat si realistice, matematice etc.
Tudor Vianu zicea: "Este foarte usor sa devii un matematician, dar este imposibil sa devii un artist fara har." (normal ca citatul nu este exact fiindca nu l-am gasit mot-a-mot)
Literatura este, de asemenea, o arta. Si inca una grea.