| Andrei_5120 a întrebat:

Stiu ca este o intrebare stupida. Scuzati-ma! Nu am inteles niciodata cand se scrie "fi" cu un singur "i" si cand se scrie cu doi. Imi spuneti voi, va rog?

Răspuns Câştigător
| AnonimGirl a răspuns:

Infinitivul - cu un singur i: a FI.
Viitorul: cu un singur i. Voi/vei/va/vom/veţi/vor FI.
Condiţionalul prezent: un singur i. Aş/ai/ar/am/aţi/ar FI.
Condiţionalul perfect: un singur i. Aş/ai/ar/am/aţi/ar FI fost.
Conjunctivul prezent: la persoana a II-a devine să FII, cu doi i :
eu să FIU
tu să FII
el/ea să FIE
noi să FIM
voi să FIŢI
ei/ele să FIE
Conjunctivul perfect :un singur i. Eu/tu/el/ea/noi/voi/ei/ele să FI fost.
Imperativul afirmativ: FII! Cu doi i.
Imperativul negativ: Nu FI! Cu un singur i. Sper ca te-am ajutat. Pa! Bafta pe TPU!

7 răspunsuri:
| YoYoLicious a răspuns:

Si la conjunctiv, negativ, se scrie cu un singur"i" : sa nu fi.
Si, app, antitemepenet19191 ***, "scrii" se scrie cu 2 de "i" big grin

| YoYoLicious a răspuns:

Bine.scze daca nu ti-am inteles mesajul. peace!

| Crisa_4844 a răspuns:

Eu să FIU (FI+U)
tu să FII (FI+I)
el/ea să FIE (FI+E)
noi să FIM (FI+M)
voi să FIŢI (FI+ŢI)
ei/ele să FIE (FI+E)

| Ezyo a răspuns:

Se scrie fii, cu doi i,la imperativ afirmativ, ex:fii cuminte!
conjunctiv prezent, forma afirmativa si forma negativa:ex:vreau sa fii cuminte!, vreau sa nu fii rau!
Fi cu un i se scrie la imperativ negativ.ex:nu fi obraznic!
conditional prezent: as fi, ai fi
conditional perfect: as fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi facut
conjunctiv perfect: sa fi stiut, sa fi fost, sa fi avut
viitor: voi fi, vei fi
verb + fi: pot fi, poti fi, sa poata fi, sa poti fi, vei putea fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia incearca sa pronunti "fi" cu un singur "i".nu "fii" ci "fi"!
Nu ramai fara aer? Daca nu, inseamna ca limba romana nu te place sau nu o placi tu pe ea! Daca da, atunci ti-ai dat seama de ce!
P.S. data viitoare in loc sa mai intrebi alte chestii de genu asta: pronunta "vi", "scrii" "sti" ...si alte chestii ce scriu "geniile" astea mici si "gramate" de pe aici si o sa gasesti raspunsul instantaneu!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da draga stiu, oricum vad ca s-a corectat instantaneu, desi scopul meu era altul! Am scris intentionat asa (nu ai vazut ghilimelele?), ca sa nu isi mai puna intrebari de ce se scrie cu doi de "i" ci sa pronunte instantaneu sa vada daca ar putea sa vorbeasca asa tot timpul daca ar fi posibil! Nu am scris ca sa fiu corectat de tine missy!winking
Oricum la faza cu "fi" si "sti" depinde si de context dar eu vorbeam de geniile alea "gramate" care nu tin cont de context si mananca tot timpul un "i"!
Bine ca macar unii isi dau seama de greseala!winking

| sergiuk11 a răspuns:

Te rog da-mi funda Uite RASPUNSUL:fii se scrie cu doi de 2 pentru ca spui fii tai fii mei adiak copii mei cum ar veni si cu un singur i cand spui nu fi rau cu mine te rog da-mi un fundita