| Mindrel a întrebat:

Sunt clasa a 10-a mate info si am inceput meditatia la info din clasa a 9 a si continui cu ea pana cand termin a 12 a. Am media 9 si am vrut sa va intreb daca sa dau bacul la informatica (stiu, fac meditatii dar sunt in dubii deoarece imi e frica de surprize la bac pentru ca unele variante de bac mi se par grele) sau fizica (nu o stiu mai deloc insa din clasa a 11 a incep meditatia). La care pot lua cel putin 9 mai usor?
Si a doua intrebare este in cazul in care dau bacul la fizica, trebuie sa aleg din cele 4 capitole, iar mecanica se intinde pe materia clasei a 9 a si atat? Ce capitole sa aleg? In clasa a 10 a (clasa curenta) fac termodinamica (din care am prins putin, insa cand ma uit pe subiecte de bac ma ia cu rau nu inteleg nimic.) si electricitatea.
Vreau raspuns la tot va rog.

Răspuns Câştigător
| lilica06 a răspuns:

Buna, Mindrel! Te sfătuiesc din prima sa alegi informatica. Daca ai început meditațiile de acum, fii sigur/ă că vei lua o nota mai mare de 9. Am un prieten care nu a invatat mai nimic la informatica, iar in ultimele doua săptămâni cat s-a facut pregătirea in liceu alături de colegi, a fost atent si a cerut de la colegi ce sa învețe. In opt ore a invatat tot si a luat 9, 30 in bac! Daca te descurci, n-ai de ce sa iti fie frica! Nu te descuraja! Ai încredere in tine. Ambiția si încrederea intai de toate! Bine ca te gândești din timp, dar pana la bac mai este mult de străbătut. Te sfătuiesc sa nu dai la fizica, e foarte greu acolo. Informatica e mult mai de viitor si mai ok, iti spun părerea mea si din ce stiu de la prietenii care sunt pe profilul respectiv! Cei care au dat bac-ul la fizica si făceau meditatii din clasa a 10-a la informatica au regretat! Au auzit de subiecte si au zis ca s-ar fi descurcat perfect daca nu se încurcau in calcule sau altele! Asa ca, daca faci meditatii la informatica, acolo te sfătuiesc sa dai. Alegi ce vrei. La fel si capitolele la fizica. La fizica trebuie sa inveti tot si acolo orice neatenție te costa scump! La informatica macar stii ca esti asigurata. Iti urez mult succes mai departe! Sper ca te-a ajutat sfatul meu! Pup