| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 10a si nu stiu daca sa raman la profilul stiinte ale naturii sau sa ma mut la mate-info. Problema este de fapt ca nu stiu ce sa aleg intre medicina si informatica. Imi place mult mai mult medicina,asta am vrut dintotdeauna,dar nu stiu daca as putea rezista sa invat atat,nu sunt genul sa tocesc sau sa retin denumiri complicate, cu atat mai mult nu as putea sa stau toata viata invatand si fara sa am o viata sociala.Pe de alta parte,si informatica imi place,dar nu prea am facut pana acum si am nevoie si de matematica si la fel, nu am facut foarte multa la profilul meu.
Ar mai fi si o a 3a varianta,am avut rezultate foarte bune la romana la olimpiade si concursuri nationale blabla,dar ce as putea sa aleg,sa fiu profesoara?
Ce ati face in locul meu, ce ati alege?

6 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Din cate ai scris reiese ca informatica este o solutie mai buna, se castiga foarte bine si da, medicina nu e pentru oricine. Te-as sfatui sa alegi informatica si sa iei niste cursurihappy

| AlissBrie a răspuns:

Din intrebarea ta, practic lasi pe altii sa ia decizii in locul tau happy Fa ceea ce iti place cu adevaratwinkingNu te gandi la bani, pentru ca daca faci ceea ce iti place automat vor venii si banii! Degeaba alegi ceva pentru ca se castiga mult daca nu faci fata, stii vorba aia "Nu realizezi niciodata ca te duci la serviciu pentru ca faci ceea ce iti place". Asadar fii mult mai sigura pe tine si alege ceea ce stii ca iti place si faci fata! Pupici :*

| anonim_4396 explică (pentru AlissBrie):

Multumesc mult pentru raspuns, problema e ca imi plac toate 3, romana, medicina, informaticalaughing

| AlissBrie a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| HellHound19 a răspuns:

La medicina vei avea de invatat in jur de 10 ani pana sa devi doctor cu adevarat, 10 ani in care vei avea foarte mult de invatat si vei fi sustinuta financiar de parintii tai, iar dupa ce vei trece de rezidentiat si vei ajunge doctor o sa-ti petreci majoritatea timpului in spital, vei avea foarte putin timp pentru familia ta.In cadrul informaticii poti sa lucrezi in doua profesii(sunt mai multe dar acestea doua sunt mai generale)1.Te duci la Automatica si Calculatoare(dureaza patru ani) si devi inginera IT sau 2. Te duci la Iformatica si devi programatoare(dureaza 3 ani).
In final depinde de tine, daca esti dispusa sa-ti sacrifici viata sociala pentru a vindeca oameni bolnavi si daca poti sa traiesti cu faptul ca altii au murit din cauza ta(nu cred ca exista doctor care sa nu fi cauzat moartea cuiva neintentionat), atunci du-te la Medicina.
Daca iti place sa rezolvi probleme practice si daca vrei sa ai un job care sa-ti permita sa ai o viata sociala, cu un nivel de stres relativ scazut si cu un salariu destul de mare atunci mergi pe Automatica si Calculatoare sau Informatica.

| anonimusananan a răspuns:

Eu as alege informatica pentru ca se castiga multi bani.
medicina e grea, dureza mult si la inceput castigi prea putini bani.