| alealexanda a întrebat:

Sunt clasa a9 și am intrat la un liceu tehnologic pe profil protecția mediului, doresc să mă transfer din al 2 semestru la un liceu teoretic cu profil uman la filologie unde ultima medie a fost 7, 07,este posibilitatea sa ma mut din al doilea semestru? Și la ce se dă diferențiere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul cu schimbarea profilului se poate face doar in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a si atunci se ia in considerarea media de promovare a cl. a IX-a, trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer, sa reusesti la examenele de diferente si sa obtii aprobarea ISJ daca se depaseste numarul maxim de elevi prevazut de lege in clasa de transfer.
Exista si exceptii, prevazute de art.144, alin.(4) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
 "(4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Examene de diferente se sustin la materiile obligatorii care s-au facut la profilul de transfer si nu le-ai facut la actualul profil, asa ca este usor sa le afli, vei sti ce materii faci si te interesezi ce materii se fac la filologie.

| alealexanda explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns

1 răspuns: