| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cls. a 8-a si trebuie sa ma decid la ce liceu ma duc. M-am orientat spre unul cu profil uman (adica stiinte sociale sau filologie). Faza e ca eu vreau sa devin psiholog. Deci intrebarea mea ramane: Care profil este mai bun pentru mine?
PS:Stiu ca nu prea conteaza liceul, si ca trebuie sa urmez o facultate, dar asa orientativ ma intereseaza...

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| andreiboy11 a răspuns:

Categoric Stiinte Sociale.Acum depinde daca iti plac materiile care se studiaza la acest profil si daca faci fata.Si sa stii ca este foarte important profilul la care dai la liceu pentru ca apoi va trebui sa te duci la o facultate pe profilul pe care l.ai studiat daca nu vrei sa mananci pregatire in plus.

| anonim_4396 explică (pentru andreiboy11):

Nu am probleme cu materiile de la stiinte socialetongue (adica imi plac toate in afara de geografie) Multumesc de raspuns!

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La facultatea de psihologie se da examen de admitere la psihologie, materia de liceu, deci cel mai potrivit ti-ar fi un profil la care sa faci psihologie, si asta ar fi stiinte sociale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru celelalte raspunsuri!

| elyfel a răspuns:

Pai stiintele sociale astea sunt cele mai adecvate

| camay14 a răspuns:

Si eu sunt a VIII-a si vreau sa ma fac psiholog, m-am interesat si stiinte sociale ar fi bun pentru psihologie.Din clasa a 11-a nu se mai face matematica, fizica, chimie big grin

| MadduSnk a răspuns:

Cel mai bun, spun eu, ar fi " Stiinte sociale ", pentru ca inveti sa intelegi oamenii, sa stii sa ii asculti, sa ii ajuti, etc thinking