| katalynnosss a întrebat:

Sunt in clasa a 5 si am o problema nu mai stiu sa aduc o fr la numitor comunsad si nicu s le rezolvsad.

Răspuns Câştigător
| AlexFTW3 a răspuns:

In primul rand scrie in romana
in al doilea rand daca nu ai inteles zi profesorului sa iti mai explice odata...
sincer pe TPU nu prea avem cum sa iti raspunde-m.dar totusi sa iti explic cum faci
daca ai o fractie de genu 1/6 si 2/12 prima o amplifici cu 2 si iti va da 2/12 iar pe a doua o lasi asa dupa faci relatia dintre ele big grin

| katalynnosss explică (pentru AlexFTW3):

Da multumesc mult pentru. ajutor si chiar vb. in romana... ai funda...

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Expresia consacrată este " a se aduce fracţiile la acelaşi numitor".
Practic asta înseamnă să găseşti c.m.m.c. al numitorilo respectivi. Adică cel mai mic multiplu care se împarte la fiecare numitor.