| BomboDinCongo a întrebat:

Sunteți PRO sau CONTRA studierii în străinătate?
Vă întreb fiindcă am urmărit de curând o emisiune la TVR despre un târg de facultăți și mulți tineri cică doreau să studieze la mama naibii prin Anglia,Germania etc.
Eu cred că facultățile din România sunt de multe ori mai bune decât cele de afară. Desigur,mă refer la facultățile de stat, nu cele private apărute ca ciupercile după ploaie.
Mulți se plâng că la noi se face prea multă teorie.De fapt,televiziunile din țara noastră care sunt subordonate altor interese, au indus această idee.
Păi care e problema că se face multă teorie? E bine să știi cât mai multe.Doar nu vreți ca la facultate să frecați menta.
Dacă te înscrii la Medicină, nu trebuie să știi anatomie,să știi ce e pancreasul? Doar nu vrei să faci direct practică,adică să operezi oameni bolnavi fără să știi unde e poziționată inima,de exemplu?
Am observat că toate loazele politicienilor studiază în străinătate, că probabil le pute România.Pe banii noștri.
Toți parveniții,copii de comuniști cu bani se duc la studii în Elveția,Franța etc și plătesc bani grei,chiar sute de mii de eur pe an.
Mie mi se pare că a studia în străinătate e o fiță,un moft, nu o necesitate.
Ce mi se pare revoltător e că și copiii celor care ne conduc fac la fel.Și chiar și mulți dintre cei care au condus țara și au distrus-o.De exemplu,Petre Roman a făcut facultatea în Toulouse,Ion Iliescu la Moscova,Funeriu în Franța etc.
Copii lui Bombonel(Năstase),Videanu,fiica lui Băsescu,fiica lui Stolojan,a lui Victor Ciorbea,fiica lui Marian Sârbu,fiica lui Vasile Blaga,fiul Sorinei Plăcintă,al lui Paleologu au făcut,de asemenea,facultatea în străinătate,probabil și Syda sau Poponeț.
Oamenii normali,cinstiți,studiază în România.În primul rând pentru că acum,calitatea învățământului românesc e în creștere,și în al doilea rând, din lipsa banilor.Nu oricine își permite să plătească 10000 de euro lunar sau anual pentru studii, sau 1000 euro/lunar pentru chirie și alte cheltuieli.
Desigur, românii cei mai săraci dintre cei care studiază în afară cheltuie doar 1000 euro pe lună. Dar fiul lui Adrian Năstase probabil spărgea câteva mii de euro pe zi în Elveția,din banii furați de tatăl lui.
Oricum,toți copiii români care sunt la școală în străinătate fac parte din familii bogate. Nu cred că cineva care locuiește la bloc, are un Logan și câștigă cel mult 4000 ron pe lună,și-ar permite să-și trimită copiii la studii în afara țării.
Eu sunt de părere că doar odraslele celor care au foarte mulți bani,celor care au jefuit țara asta își permit să-și trimită copiii la studii în străinătate.
Și oricum,cred că majoritatea românilor care merg afară la studii nu prea le e aminte de școală. Adică, nu cred eu că unul ca Andrei Plăcintă e foarte silitor.Probabil că ăștia trec clasa cu șpagă. Probabil ăștia se duc acolo mai mult de fițe,să se distreze.
Cine vrea să învețe,să facă școală,să învețe carte,poate face asta și acasă, în România.Nu trebuie să te duci în Franța sau nu știu unde ca să înveți economie sau matematică.Cum spuneam,din punctul meu de vedere,școlile din România sunt mult mai bune decât cele de afară.În străinătate,copiii învață târziu tabla înmulțirii, de exemplu.La noi se învață în clasa a 2 a sau a 3 a.

5 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Sunt contra, deoarece se poate invata carte si in Romania, probabil ca profesorii din alte tari sunt mai dotati si mai inteligenti si stiu sa explice mai bine si mai practic cum sta treaba, dar aici. multi sunt care habar n-au de capul lor, intra pe mita, lucreaza pe mita, si asta e viata lor.

| Pitzipoanca a răspuns:

De fapt, care e intrebarea ta? Mult din ce ai scris reprezinta doar afirmatii gratuite, neverificate.
Voi atinge doar cateva dintre ideile scrise de tine.
In primul rand, oricine si-ar permite sa faca facultatea in strainatate. Exista burse, exista imprumuturi pentru studenti, exista part-time job. Prostia aia, cum ca fiul lui Nastase spagea mii de euro e doar o prostie. Ai fost cu el? Nu. Fizic, nu ai cum sa spargi mii de euro, zilnic, pe o perioada mai lunga de cateva zile. Din moment ce a terminat acolo si nu a fost dat afara, inseamna ca invata.
In strainatate nu prea merge pe pile, relatii, mita - ma refer la invatamantul superior.
Te-ai legat de Medicina. Iar ai spus o prostie. Problema nu e ca se invata prea multa teorie, ci problema e faptul ca sistemul e prost. In strainatate sunt MULT peste noi. Studentii straini vin la medicina aici pentru ca e mult mai lejer si merge cam totul pe mita.
Practica mai multa nu se refera la faptul ca mergi si deschizi bolnavul fara sa stii nimic. Ci se refera la aplecarea spre partea practica, utila tie. Daca vrei sa fii cu adevarat medic, ai foarte mult de muncit. Cursurile sunt cam pierdere de vreme. Nu exista materiale, nu exista vointa sa se predea logicsi coerent. Asa ca studentul, in "timpul liber", e cam obligat sa invete ceea ce se face acum - metode noi, studii noi, tot. Materia e foarte prost administrata, se invata o multime de prostii de care nu ai nevoie, dar nu se pune accent pe ce e nevoie cu adevarat.
Putem sa ne ascundem dupa deget si sa spunem ca nu e asa, ca se poate invata oriunde daca vrei. Nu e adevarat. In strainatate, la universitatile de prestigiu, au instrumente si logistica necesara desfasurarii laboratoarelor. Aici nu exista nimic.
Mai mult, ceea ce se preda la anumite materii cu litera de lege, in spital nu se respecta, chiar de medici.
Nu exista sa promovezi cu spaga in strainatate. Nu se uita nici naiba la tine.
Studentii romani sunt mult sub nivelul celor din tarile civilizate. Acolo nu te sustin mami si tati in facultate. Vrei scoala? Pui mana si inveti si iti iei un part-time job. Faci un imprumut si iti platesti studiile. Aici, toata lumea are facultate si ajunge sa vanda la taraba.

| BomboDinCongo explică (pentru Pitzipoanca):

Dacă îți place să-i pupi atâta în fund pe străini, de ce nu emigrezi, să fii sclav în Spania la căpșuni? Cred că ți-ar plăcea.Probabil dacă ai vedea un rahat pe jos în România,ți s-ar face scârbă de țara asta. Dacă ai vedea un rahat pe străzile Madridului,probabil te-ai închina la el,l-ai săruta,probabil l-ai lua cu tine acasă,l-ai pune în vitrină,te-ai uita la el continuu și ți-ai zice: Bă, ce rahat mișto,, e străin, e de firmă, nu-i rahat românesc.pe principiul orice e străin e mai bun.
Tu crezi că tot ce e străin e mai bun? Adică de exemplu, orașul Ruse e mai frumos, mai bun decât Sibiul fiindcă e în străinătate? Să înțeleg că facultățile din Bulgaria sau UCRAINA sunt mai bune decât cele din România?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru BomboDinCongo):

Eu nu voi fi sclav la capsuni niciodata. Nu imi pasa ca e de firma. Sau ca e strain. Dar cat timp, in tara, nu exista nimic, si in Franta, Germania, M. Britanie sau Spania exista dotari, fonduri si, mai ales bunavointa, plec cu toata viteza.
Tu esti foarte basist: "Nu iti place in tara, atunci pleaca!". Romania are obligatia sa ne dea motive sa ramanem aici, nu trebuie noi sa ne rugam sa ramanem in tara.

| anyhylator a răspuns:

Facultatile din stainatate sunt cu siguranta mult mai bune decat cele din Romania de aceea nici nu avem o facultate in top 500