| Vrabie_Alexandru_1998 a întrebat:

Știe cineva care a fost capitala celor trei principate românești (după unirea lor pentru scurtă perioadă) pe timpul lui Mihai Viteazul (1600)?
În wikipedia scrie că a fost Alba-Iulia, e asa sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 1600 treaba statea diferit, pe la sfarsitul aniilor 1500 armata Transilvaniei se alatura armatei Poloneze intr-o lupta ani otomana, dar lupta se termina prost, Turcii castiga
Ca urmare Ottomanii vor sa pedeapseasca Ardealul si ataca constant Transilvania
Aici vine povestea lui Mihai Viteazul asta, voievode a Tarii Romanesti.
Care reuseste sa convinga Moldova pentru o cooperare militara (era vorba de alianta militara, economic erau regiuni diferite) Ulterior merge In Ardeal unde obtine acordul romaniilor si secuilor, dupa negocieri cu Ungaria si etnicii maghiari ii acorda sprijin, Sasii se abtin
In 1600 cele 3 principate s-au unit militar nu economic, deci nu a avut o capitala anume.
Ideea e ca sasii informeaza Habsburgii care comploteaza impotriva lui, ca urmare isi pierde sustinerea in Transilvania si este ucis

| Vrabie_Alexandru_1998 explică (pentru anonim_4396):

Vă mulțumesc pentru un răspuns detaliat

1 răspuns: