| Alexa1234a a întrebat:

Știe cineva în ce constă o teză la engleză (profil de științe sociale)
E grea sau nu?
Nu sunt foarte strălucită la engleză dar vara asta mă apuc de învătat.
Cum să învăț engleză ușor?
Am câteva probleme la pronunție... ce să fac?

1 răspuns:
| Panteraa a răspuns:

Teza la engleza e si in funcitie de profesor, manual etc. Nu se da teza din ceva din care nu ai facut. Eu am terminat acum clasa a 12-a profil stiinte sociale si pot sa spun ca niciodata nu am fost stralucita la engleza, dar reuseam sa iau mai mereu 8 in teze. De exemplu eu in teze aveam exercitii care fie erau din carte fie aveau expresii si cuvinte de la lectiile respective, ca se pune mult accent pe astea. Apoi mai aveam o parte de reading sau de writing, adica fie un text pe baza caruia trebuia incercuit raspunsul corect fie de scris o scrisoare sau un eseu e opinie sau de comentat ceva. Nu e extrem de dificil, trebuie doar sa inveti ce anume se face la ore. Dar repet, asta depinde de la profesor la profesor.