| mihaelutzamy a întrebat:

Cum sa fac sa invat mai usor? sunt profil stiinte sociale si la istorie am f mult de invatat pe langa multe altele...cum sa invat mai usor, la istorie? nu mai stiu c sa ma mai fac! help

2 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Fă-ţi un sistem: învaţă asociind diverse evenimente din trecut cu evenimente de azi. Eu asociam evenimentele cu melodiile preferate.
Sau poţi oricând să-ţi cumperi o enciclopedie în care sunt explicate evenimentele şi au câte o povestioară amuzantă despre un anumit eveniment. Vei reţine mult mai uşor poveştile.
De exemplu, bătăliile românilor cu turcii au fost interesante: românii pârjoleau culturile, otrăveau fântânile şi tăiau păduri de pomi pentru a-i nimici pe duşmani. Istoria e frumoasă, învaţă-o ca pe o poveste happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca sa citersti de cateva ori lectia; apoi scrie pe o foaie ceea ce ai retinut si incearca sa inveti cat mai logicwinking