| VreauMulteRaspunsuri a întrebat:

TPU sunt clasa a 7 si ma gandesc dupa ce o sa termin clasa a 8-a la ce liceu sa dau. Media aproximativ 9 o sa o am generala. Oare sa dau la liceul agro la economica sau industrie, sau la liceul cuza. Pls Ajutati-ma cei care sunt la liceu si stiu cum e. Funda!

12 răspunsuri:
| availablehandyman a răspuns:

Cu media 9 poti sa intri la filologie!

| Myyy3 a răspuns:

Ai media 9, bun.Cand o sa dai examenele daca nu o sa iei peste 9 la matematica si romana nu o sa ai media generala 9.La liceu te poti duce pe 2 mari profile :

1. Real
a) Informatica - faci matematica de iti sar capacele, risti sa nu iei bacul la aceasta materie.Mai faci fizica intenesiv si restul obiecate normale ca in generala
b)Stiante ale naturii - faci intens biologie fizica si chimie

2.Uman (nu are trebuie cu matematica)
a.Filologie -faci romana la greu.Dai bacul la romana, istorie si geografie si nu faci in 9-12 matematica fiica chimie decat o ora 2 pe saptamana.Asta pana in a 11-a ca dupa iti scoate tot ce inseamanca calcule.Aici o sa mai faci o specializare pe limba engleza sau franceza la care dai teza.

b.Stiinte sociale _ Faci romana, istorie, de astea.Matematica 2 ore pe saptamana, chimie o ora, fizica doua, astea pana in a 11-a. Dupa ti le scoate.

Daca te pricepi la matematica dupte la real iar daca preferi compuneriile si sa citesti carti du-te la uman.

Acuma alegi ce vrei dar iti zic ca in a 8-a va informeaza profesorii cu tot ce inseamna liceu.

Sall. (nu am corectat deloc textul, scuze pentru eventualele greseli)

| VreauMulteRaspunsuri explică (pentru Myyy3):

Pai o sa am peste 9 deoarece eu am si medii de 9, 40 anuale si daca iau 8 si cv sau 8 la examene iese aprox. 9 oricum o sa fac si meditatii in a 8, oricum eu sunt cam de 8 la amandoua si daca fac si meditati... Oricum eu ma gandesc la economic imi poti da cateva informatii daca vrei?

| VreauMulteRaspunsuri explică:

Imi poti da si cateva informatii despre filologie te rog?

| VreauMulteRaspunsuri explică:

Imi poti spune exemple de meserii pe care le-au urmat rudele tale?

| HopeAndDream a răspuns (pentru VreauMulteRaspunsuri):

Economisti. si e o meserie banoasa. sau daca vrei ceva rapid fara facultate urmeaza pedagogia.

| VreauMulteRaspunsuri explică:

Daca vrei?

| SaTaRRaL a răspuns:

Poti sa te faci contabil

| VreauMulteRaspunsuri explică (pentru SaTaRRaL):

Nu vreau contabil. Alte meserii? deoarece poti ramane fara loc de munca fiind contabil.

| HopeAndDream a răspuns:

Iti recomand economia. Am rude care au urmat liceul economic si au ajuns cu bani si nu e chiar asa greu ...acum depinde de ce vrei tu sa ajungi

| VreauMulteRaspunsuri explică (pentru HopeAndDream):

Si eu tot la economie ma gandeam dar nu am idee ce meserii poti avea ma poti ajuta te rog?

| Myyy3 a răspuns (pentru VreauMulteRaspunsuri):

Contabillaughing