| realitatea.net a întrebat:

Tu ce parere ai despre rezultatele la BAC de anul acesta?
Daca ai intrebari pentru DANIEL FUNERIU, Ministrul Invatamantului, scrie-le aici si urmareste raspunsurile LIVE pe www.REALITATEA.NET/videochat, astazi de la ora 13.00.

13 răspunsuri:
| PisicaAristocrata a răspuns:

Cam reflecta realitatea, adica slaba pregatire a absolventilor de liceu.

| Oti a răspuns:

Cele mai slabe!

| madycoco a răspuns:

Foarte slabe rezultatele. Eu am avut o medie bunik 8.85.si multi din colegii mei au luat medii mici.

| StropiDeDor a răspuns:

Foarte slabe rezultatele de anul acesta.desi eu am avut o medie buna, zic eu, 9. 43, cunosc multe persoane care au picat sau nu au reusit sa ia macar acel 6 salvator.
intrebari nu as mai avea acum, faptul e consumat doar consider ca domnii minstrii ar trebui sa le spuna din toamna copiilor ce ii asteapta, cum va fi bacul.noi tarziu am aflat si am fost tot anul dezorientati.

| εїз a răspuns:

Slabe, foarte proaste, s. a schimbat democraţia, astazi copii sunt altfel...

| Mihai03 a răspuns:

Dovada calitatii invatamantul in Romania! Asa buni profesori avem ca luam bacu aproape jumate de tara! Asa buni profesori avem ca cei care iau bacul jumate sunt analfabeti si totusi majori! Asa buni profesori avem ca imi este rusine de liceul pe care l-am facut si de facultatea pe care o urmez! Salarii sunt prea mari de asta aveam asa buni profesori! Coruptia este prea mare de asta avem asa buni profesori! Pupatii in fund ca sa ne faca Tara de RAHAT!

| TrOlLeR a răspuns:

Rezultate foarte slabe, reflecta realitatea si schimbarile dese ce se fac in invatamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slabe, foarte slabe.
Cel mai mult mi-a placut "inteligenta"unor viitori studenti (cred).
http://www.libertatea.ro/......94916.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Cum e posibil ca un elev care aduce scutiri medicale pentru o perioada de 2 sau 3 luni incheiate sa mai treaca clasa, si inca avand note mari?
Liceul se poate face la "fara frecventa ", cumva?
2.Stie domnul ministru ca sunt elevi care n-au facut o singura ora de matematica in ultimul an de liceu, dar au dat bacul la matematica?(evident ca au picat).
3.Stie domnul ministru ca elevii fac scoala de soferi din clasa a 11-a dar n-au idee cat face 7x8? Adica exista elevi, in Romania, care dupa 12ani de plimbat pe la scoala nu mai stiu tabla inmultirii! Cum a ajuns acel elev intr-a 12-a cand nu-si mai aminteste lucruri elementare? Pe cine mira ca a picat bac-ul?
4. A intrat domnul ministru intr-o clasa de a 12-a la un liceu oarecare sa intrebe pe acolo niste chestiuni elementare? De exemplu formula metanului, sau a acidului acetic sau a sarii de bucatarie, ca doar e chimist, dumnealui? Cum sa ia bacul la chimie un elev care nu stie nici macar atat?
5.Stie domnul ministru ca sunt elevi la filologie care n-au citit nici macar un singur roman in toata viata lor? Nici macar unul! Cum ar putea sa ia bacul un asemenea "licean "?
6.Stie ca sunt elevi care dau bacul la anatomie dar nu stiu care e celula de baza a rinichiului? Eu nu zic nu nu te poti descurca in viata fara sa stii asta, foar furaciunea e a doua natura a romanului, dar cum sa ia bacul un asemenea "tanar de nadejde" al patriei noastre infloritoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat bacul anul asta si l-am luat... daca eu am trecut oricine poate sa il treaca laughing))) numai scoala nu se mai face in ziua de azi.sincer!

| Epica a răspuns:

Buna ziua.
nu stiu daca e chiar pe bune asta dar incerc sa imi exprim si eu parerea aici, despre bac anul viitor urmeaza sa. l dau si eu.
Da intr-adevar elevi nu invata, dar nici profesori nu isi dau silinta, asta nu cred ca puteti nega!?!
Eu voi fi a12a profil de mate-info si dupa 3 ani de Matematica ar trebui sa stiu dumnezeieste matematica, DAR stimabila mea profesoara nu ne. a prea onorat cu prezenta la orele de Matematica, cand venea numai ore nu faceam... (directorul liceului stie ceea ce face stimabila profesoara, dar ne. a spus:sa" ne descurcam!"
Parinti mei sunt someri,( multumiri guvernului ) bani de meditati, la un profesor bun de matematica, nu am!
EU CE VOI FACE LA BAC?
P. S In clasele gimanaziale am participat la multe concursuri, oplimpiade la Matematica luand premii bune.

| TuneteSiFulgere a răspuns:

Daca stii sa te descurci iti iei bacu... in ziua de azi numai scoala nu se mai face =] stiu din proprie experienta laughing)