| ciprian_3266 a întrebat:

Am inteles ca la anul sunt alegeri si ministrul educatiei Daniel Funeriu poate fi schimbat, astfel incat sa se aleaga altul.
Cand poate fi el schimbat? cand sunt alegerile?(si ce fel de alegeri sunt?)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In anul viitor vor avea loc alegeri locale(primari, consilieri locali, presedinti CJ), se pare ca la 3 iunie si alegeri parlamentare (deputati si senatori) la 18 noiembrie. Datele nu sunt batute in cuie, se mai pot schimba usor, cu o saptamana, doua. Intregul guvern se schimba, de regula, dupa alegerile parlamentare, mai ales daca alianta USL(daca va mai exista atunci) va castiga alegerile(va avea peste 50% din parlamentari). Poate fi schimbat si daca va castiga PDL, nimic nu este sigur. De altfel ar putea fi schimbat si in perioada de pana la alegeri, daca va exista o remaniere guvernamentala si el cade in dizgratie. Numai bine!

1 răspuns:
| PinkPanther a răspuns:

La alegeri se alage presedintele si el isi alege ministrii, nu noi