| larrysukk a întrebat:

URGENT! exista basm in versuri? referitor la poezia sau basmul(chiar nu stiu ce este) Calin Nebunul de M. Eminescu,ma refer la cel scris in versuri,care rimeaza cat de cat,nu cel in proza, nu situ ce e si trebuie sa argumentez. FUNDAA!

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Există și basme în versuri.
Prin anii 70, aproximativ, Radu Boureanu a făcut o versificare a celebrului basm „Harap Alb".
Și mai sînt și altele, care nu-mi vin acum în memorie.
Prin anii 60 și eu am conceput un Harap Alb în versuri.
Vezi secvențe în răspunsurile utilizatorului corolav.

| larrysukk explică:

Da,mersi era basm oricum happy

| Sophisticate a răspuns:

Nu,nu exista basm in versuri iar Calin Nebunul este poezie care apartine genului liric.

| larrysukk explică (pentru Sophisticate):

Bine,dar eu trebuie sa argumentez, ce fel de poezie? o fi balada?

| Sophisticate a răspuns:

Este un pastel

| Sophisticate a răspuns:

Iti dai seama ca descrie(un peisaj din natura) locul in care va avea loc nunta lui Calin si cea a gazelor