| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum diferentiati complementul indirect de cel direct? Eu nu pot sa fac diferenta intre ele. Ajutati-ma!

8 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

La complementul direct pui numai intrebarile,, ce", iar la cel indirect,, despre cine/ce, pentru cine/ce., cui etc".

| Ramina a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrebarile "pe cine?", "ce?" iar cel indirect la intrebarile "cine, ce" + prepozitie. "despre cine?, despre ce? astea in cazul acuzativ.ca prepozitiile is pentru acuzativ. in dativ cel indirect rapunde la intrebarea "cui?"...

| Alina a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrebarile pe cine? ce?, iar daca nu raspunde la intrebarile astea e indirect (raspunde la intrebarile pentru cine? pentru ce? cu cine? cu ce? despre cine? despre ce? etc.)happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai primit foarte multe si foarte corecte informatii, dar ca sa-ti fie inca si mai clar am sa-ti dau doua exemple simple dar edificatore.Iti propun urmatoarele propozitii
Vad pe Ion la poarta scolii.Pe cine vad? Pe Ion=complement direct.
Dau lui Ion creionul rosu.Cui ii dau creionul? Lui Ion=complement indirect.
As adauga :complementul direct poate raspunde la doar doua intrebari:pe cine?(pusa si in propzitia noastra fiindca e vorba despre o persoana)si ce?; cel indirect poate raspunde la multe alte intrebari:pentru cine, pentru ce, despre cine, despre ce, la cine la ce toate in acuzativ dar si cea pusa in exemplul nostru, intrebare a cazului dativ:cui? Ai grija sa nu o confunzi cu intrebarile :a, al, ai ale cui? de genitiv, fiindca atunci ti-ar raspunde un atribut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Complementul direct il ai cand poti pune dupa verbul din propozitia ta "ceva", ca acel "ceva" sa fie partea de propozitie pe care o cauti tu. iar complementul indirect il ai cand pui dupa verbul din propozitia ta o anumita prepozitie + "ceva" (poate merge la ceva, pentru ceva, despre ceva...)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai este simplu. complementul direct raspunde doar la 2 intrebari PE CINE, CE? iar complementul indirect are mai multe intrebari. pentru cine pentru ce? ce la cine de la ce? cu cine cu ce? etc.

| Motanul239 a răspuns:

E foarte simplu ala direct raspunde la pe cine?
ce?
cel indirect la l cine? la ce? pentru cine? pentru ce etc.
simplu nu? bafta!

| maria76c5 a răspuns:

Pentru. a gasi un complement, pui o intrebare pe langa un verb. complementul direct raspunde doar la intrebarile CE? si PE CINE? pe cand cel indirect raspunde la intrebarile CU CINE? LA CINE? DESPRE CINE? si asa mai departe. de exemplu in propozitia Dorea o nota mare, nota este complement direct(ce dorea? o nota), iar in propozitia se gandea la iubita lui, iubita este complement indirect(la cine se gandea? la iubita). Daca nu te ajuta ce ti-am scris mai bine ai intreba profesorul de romana sau un parinte sau un amic care se pricepe. succes. Imediat ce o sa intelegi o sa ti se para foarte usotr.; 0