| Helenuca a întrebat:

Vreau sa fac un pod sau o casa din carton si dupa sa adaug lumini (becuri mici de vreo 4.5 sau 9 W). Este la fizica.Cum pot sa fac acest circuit?(becurile sunt aprinse simultan de la aceeasi sursa).Imi trebuie neaparat o gramada de fire? La scoala foloseam niste placute si cel putin 6 fire cu care uneam placutele... DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Dacă vrei să foloseşti mai puţine fire legi becurile în serie şi atunci doar câte un fir trece de la unul la celălalt. În acest caz becurile trebuie să fie toate la fel iar tensiunea aplicată la capetele şirului va fi însumarea tuturor tensiunilor de lucru ale beculeţelor, dacă le legi în paralel tensiunea va rămâne aceeaşi pentru toate dar vei duce câte două fire până la capăt. Aceste două variante sunt pentru alimentarea simultană a tuturor beculeţelor.