| lover123 a întrebat:

Vreau sa incep scoala de soferi dar mai am 3 luni jumate pana fac 18 ani merge sa ma inscriu? Si as dori sa stiu ce acte sunt necesare cat ma costa in cate timp pot achita banii si tot ce se poate sp despre scoala de soferi

Răspuns Câştigător
| カルメン a răspuns:

Inscrierea la scoala de soferiFaza 1: Mergeti la scoala de soferi cu:
- banii de prima rata (sau cat va cere fiecare scoala, dupa caz. Un telefon inainte ar fi util.)
- buletin/carte de identitate in original pentru a va confirma identitatea
- copie BI/CI, copie ce va ramane la dosarul dumneavoastra

Faza 2: La sediul scolii de soferi
- veti putea alege pe ce masina sa faceti scoala de soferi si instructorul (in caz ca nu v-a fost recomandat niciunul in prealabil).
- Completati un formular de inscriere + banii si copia de BI (de la faza 1)

Faza 3: Apoi scoala de soferi va:
- ofera carnetul de elev
- programeaza primele ore de conducere in functie de orarul dumneavoastra
- informeaza unde va puteti da testul psihologic (de regula testul psihologic trebuie dat inainte de a incepe orele de conducere)
- informeaza unde si in ce zile puteti sustine testul initial de legislatie rutiera (care trebuie de asemnea dat inainte de a incepe orele de conducere)
- informeaza unde puteti sustine simulari de teste auto pe calculator (scolile mai mari au si aceasta facilitate: simularea examenului auto pe calculator pentru a va obisnui cu noua metoda de examinare)
- informeaza ce alte acte mai trebuie sa aduceti pe parcursul scolii de soferi pentru a va completa dosarul

pe acest site poti afla toate informatiile de care ai nevoie:)
http://chestionare.auto.ro/......-de-soferi

2 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Da poti incepe scoala cu 3 luni inainte, insa examenul il vei da dupa ce vei implini 18 ani. Acte necesare : fisa medicala, aviz psihologic, buletinul, 2 caziere, fotografii pentru permis. Oricum o sa-ti zica la scoala ce anume ai nevoie. Pretul difera de la o scoala la alta, eu am dat 1 milion jumate pe legistatie si 8 milioane orele de condus, in 3 rate. Bafta big grin

| dolaru a răspuns:

Te-as sfatu sa incepi ca asa am facut si eu cu plata te intelegi cu instructoru (fa cat de multe chestionare pe site-ul politiei drpciv pe mine m-au ajutat foarte mult)