| wingis a întrebat:

Vreau sa ma fac Avocat. Ce studii imi trebuiesc? Ce materii? Care este nota minima de admitere la un liceu cu acest profil de la examene?(cls8). Dar de la bacalaureat?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stefane, pentru a deveni avocat trebuie sa urmezi Facultatea de drept si sa obtii licenta si masteratul, apoi sa dai examen de avocat stagiar si sa-l iei, sa faci un stagiu de 2 ani pe langa un avocat si apoi sa reusesti la examenul de definitivat. Nu exista liceu de drept!
Sunt cam multe, nu?
In orice caz, eu iti urez numai bine si succes!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stefane, pentru a deveni avocat trebuie sa urmezi Facultatea de drept si sa obtii licenta si masteratul, apoi sa dai examen de avocat stagiar si sa-l iei, sa faci un stagiu de 2 ani pe langa un avocat si apoi sa reusesti la examenul de definitivat. Nu exista liceu de drept!
Sunt cam multe, nu?
In orice caz, eu iti urez numai bine si succes!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce libidinos eşti!
Facultatea de Drept, stagiatura (examen de admitere) la un Barou din România apoi dai definitivatul în profesia de avocat (tot examen).
Nu există liceu cu astfel de specializare.
Când ai să dai admiterea la facultate te interesezi acolo care este procedura, până termini tu mai este cale lungă!
Fii mai maleabil.
Pa, pa.

| Lybydynoss a răspuns (pentru Legiuitoarea):

10 ani mai tarziu, copilul e adult. El a putut creste, dar tu don'soara ai dat dovada de un caracter echivalent cu sosetele mele din liceu, iar caracterul nu se schimba. Mi-e mila de timpul meu ca stau sa raspund unui astfel exemplu de om dupa atatia ani, dar poate, poate, inveti sa fii om.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Lybydynoss):

Nu puteam să îți dau mai multa dreptate aici.

| babyblue a răspuns:

Cel mai bine e bine sa dai la STIINTE SOCIALE sau filologie...cam orice liceu are aceste profile...media cred ca e intre 7, 50-9, dar depinde de liceu.

| Johanna_9281 a răspuns:

Ar fi bine sa dai la filologie(liceu), iar apoi la drept(facultate). Iti trebuie lb romana, istorie, lb straine, la care vei da si BAC-ul.

| Quiss a răspuns:

Profilul pentru asa ceva e Stiinte Sociale. Cat despre medie, iti trebuie in jur de 9. Si apoi cred ca stii ca-ti trebuie Facultatea de Drept...

| bestmusik a răspuns:

Ar trebui sa mergi la liceu la filologie, deoarece trebuie sa stii limbi straine, romana, educatie civica, istorie etc. Dupa ce termini liceul trebuie sa mergi la facultatea de drept.
Bacul il vei da din istorie, romana, engleza sau franceza si cred ca si din filosofie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super si eu vreau sa fiu avocat imi place mult si in plus am o tema la dirigentie despre cariera pe care mi-o doresc am ales avocatura si... si eu sunt cls a-VII-a

| cosminache a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept

| Nynaangel4you a răspuns:

Cel mai bine ar fi daca dai la filologie,, media c'am este intre 8-9... apoi dai la facultatea de drept. fundita?big grin