| Matei502 a întrebat:

Vreau sa ma transfer in clasa X la un al liceu in alt judet la alt profil. Ce diferente se dau la Stiinte Sociale si ce medie trebuie sa ai?

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Ca să te transferi într-o anumită clasă, va trebui să te informezi care este ultima medie din acea clasă și să verifici dacă școala respectivă este dispusă să te primească. De asemenea, media ta ar trebui să fie mai mare sau egală cu media ultimului elev din clasa unde vrei să mergi. Ca diferențe, depinde de materiile studiate de clasa respectivă, dacă are profil bilingv iar tu nu ai avut bilingv în clasa a IX-a, dacă tu vrei să te transferi de la real la uman, etc. Dacă te transferi de la real la uman (filologie/științe sociale), e posibil să dai română, istorie, poate geografie, latină, iar dacă urmează să mergi la o clasă bilingvă și la engleză și geografia UK. Ceea ce spun eu nu e bătut în cuie dar știu că așa era pe vremea mea iar acestea erau cerințele. Sună la liceul respectiv (cât încă mai găsești pe cineva la direcțiune/secretariat) și află care sunt cerințele de transfer. Baftă!

| Matei502 explică (pentru ChristianKalman):

Sunt la un liceu spotiv cu profil uman... Asta la ce inseamna ca voi da diferentele?, daca merg pe acelasi profil :

| ChristianKalman a răspuns (pentru Matei502):

Cum spuneam, depinde și de cerințele școlii unde vrei să mergi. S-ar putea să nu îți ceară să dai diferențe. Sună la școală și întreabă, cel mai bine așa.

| Matei502 explică (pentru ChristianKalman):

OK.Multumesc!