| lllyyy a întrebat:

Vreau si eu cateva poezii de Mihai Eminescu scurte (3-4strofe) dar frumoase.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Regret sa te dezamagesc, dar cele mai bune poezii ale lui Eminescu tind sa fie si cele mai lungi. Epigonii, Luceafarul, Scrisorile. Acum depinde si ce vrei, chestiile romantice gen Somnoroase pasarele sau cu influente filosofice mai accentuate?

| JackR a răspuns:

Stelele-n cer
De-atatea ori
Si daca...
La steaua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiai ca: exista google?

| francut a răspuns:

Lacul, Ce te legeni, La mijloc de codru des, Dorinta, Atat de frageda (era si un cantec pe aceste versuri), Floare albastra, Pe langa plopii fara sot...