| 1234bsbakndn a întrebat:

Care sunt cele mai scurte poezii ale lui Mihai Eminescu?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La mijloc de codru (1), Doi aștri (2), De vorbiți mă fac că n-aud (2), Venin și farmec (2), Somnoroase păsărele (4), Și dacă (3), La steaua (4), După ce atâta vreme (3), Cu penetul, ca sideful (2), O dată te văzusem (3),Ai noștri tineri (4), În fereastra despre mare (3), Nu e steluță(3), Din lyra spartă(3), Peste vârfuri (3),Trecut-au anii (4), Peste vârfuri (3), Din noaptea (4), Ce te legeni, Kamadeva (5) etc
Lacul și Dorința au fiecare câte 5 strofe, dar cred că deja le știi pe dinafară.
PS Între paranteze, am pus numărul strofelor.