| Miaw21 a întrebat:

Vroiam sa merg la un profil bilingv engleza, insa nu am dat testele alea la timpul potrivit. Pot sa ma transfer cumva de la un profil simplu la unu bilingv engleza? Cum?
Mersi!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti da diferente dupa clasa a noua (adica la anul, in vacanta de vara). Bineinteles trebuie sa existe o clasa in care sa fie locuri, sa ai toate mediile incheiate, sa nu ai corigente si sa nu ai media scazuta la purtare.

| Miaw21 explică (pentru Brigaela):

Nu se poate din semestrul 2?

| Brigaela a răspuns (pentru Miaw21):

Nu, din cate stiu eu, diferentele se dau obligatoriu in vara.

| Miaw21 explică (pentru Brigaela):

Mai voiam sa va intreb:
Dupa ce ma transfer ma da tot din clasa a 9-a sau din clasa a 10 la profilul bilingv?

| Brigaela a răspuns (pentru Miaw21):

Daca iei diferentele, te transferi in clasa a zecea, fiindca examenele de diferenta vor acoperi exact materia invatata in plus de colegii tai de la bilingv (adica va trebui sa demonstrezi ca ai invatat singura materia predata in plus la bilingv). Nu repeti clasa.

| Miaw21 explică (pentru Brigaela):

Nu vreau sa fiu nesimtit, insa mai am inca o intrebare, daca nu va suparati...
La ce ar trebui sa dau diferente daca m-as transfera de la profilul stiinte sociale la stiinte sociale bilingv engleza-romana?
Multumesc! happy

| Brigaela a răspuns (pentru Miaw21):

Nu stiu exact, asta trebuie sa intrebi la scoala la care te transferi. In principiu la engleza si la ceva materii pe care profilul de intensiv engleza le are in plus.

8 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Trebuie sa dai diferentele

| OnuOnulică a răspuns:

Da, normal ca poti.