| Andreiu68 a întrebat:

Am nevoie de ajutor repede! Simt ca nu mai pot! E vorba despre parint,in principiu tata mai mult. Nu ma lasa sa fac nimica ce as putea sa fac la varsta mea si mai multe, va rog ajutati-ma! Am sa pun intrebarea intr-un alt raspuns ca altfel nu merge

5 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Bucura-te ca il ai, eu nu am avut tata decat 3 ani! Si atunci cand eram mic! Apreciaza-l pentru cum este el, nu incerca sa il schimbi, stii si tu ca iti vrea binele!

| Pool77 a răspuns:

Urasc parintii de acest gen.
Incearca sa nu mai vorbesti cu nici unul dintre ei. Fii rigid, lasa-l sa fie asa cum vrea el dar nu discuta cu el.
Dupa un timp o sa vrea el singur sa vorbiti si-i spui tu despre ce-i vorba. Pana atunci rabda.

| ambicio a răspuns:

Chiar îmi pare foarte rău pentru tine! Din ce-ai explicat ești foarte disperat. Eu cred ca ar trebui sa nu le mai permiți sa te rănească, pune piciorul în prag ca doar nu ești copil! Asupra banilor tăi nu au niciun drept, să le fie rușine ca procedează astfel, după ce ca te întreții singur mai au și tupeul să ții ia; scuză-mă dar asa ceva este inacceptabil, eu nu suportam.
Sa le spui ca dacă continuă asa o sa te pierda.
Cum sa ai prietena dacă ești lipsit de libertate? Ce logica bună are...
Tu să fii tare, să nu îi mai lași sa te supere, să îți ia bani și sa te trateze astfel! Ai să crești acuși și ai să îți iei viata nu propriile mâini, dar atunci să ai grijă să nu te "strici" prea mult din cauza libertăți.
Mult noroc!

| Andreiu68 explică:

Am nevoie de ajutor! Ce parere aveti ca unul dintre parinti sa va spioneze? Spun asta pentru ca la mine se intampla asta si mai multe pe langa. Am aproape 18ani si mai exact tatal meu e strict si dur. Nu ma lasa afara mai mult de ora 22:00, am voie sa stau pe laptop/telefon pana la ora 23:00 daca nu e rau! Net am numai vinerea pana la 22:00 dupa mi-l scoate si il mai baga vinerea viitoare. Tata nu ma lasa sa dau de permis deoarece zice ca adolesentii sunt cu viteza si numai din cauza lor sunt accidente. Ma lasa sa dau dupa 20 de ani si din banii mei. Si ma simt prost pentru ca nu are dreptate, nu sunt cu viteza deloc. Ii baga pe toti intr-o oala. Ma simt nasol ca toti prietenii mei care au peste 18ani au permis. Sunt oarecum pe contpropriu. Telefonu l-am luat din banii mei, papuci, un sistem audio micut pentru casa, parfumuri, deodorante( si cand le iau sin banii mei si tata le foloseste) PSP, casti, daca vreau o haina trebuie sa mi-o iau din banii mei ca nu imi cumpara.si mai multe de genul. Tata spune ca stau afara beau, ma droghez, fumez, dar eu nu fac asa ceva! Nici nu ii dau motive, tata imi cunoaste anturajul( prieteni de la 17 pana la 22de ani). Ma simt prost ca pana si vara plec la 22:00 in casa prietenii raman toti si intra in casa pe la 00:00 sau 01:00 noapteaCi nu numai prietenii mei, sunt baieti si fete din cartier de 14-15-16 ami care si aia stau pana la 00:00 afara..Nu am fost niciodata in cluburi, la mare cu prietenii, la munte, sau cu cortul. Debia ma lasa sa dorm la un prieten peste noapte care s-a la scara alaturata si atuncia ma suna de 5-6ori. Tata ma spioneaza! Mj-a spus intr-o zi ca stie tot ce fac eu si a inceput sa zica: Ieri ai fost in locul X cu x si ai iesit la ora x si ai facut x.Azi ai fost acolo cu x etc.Mi-a zis ca ma spionat timp de 3 saptamani zi de zi, pune prieteni de-a tatalui sa ma spioneze si in timpul liber ma spioneaza si tata! Pana in luna octombrie 2015 nu facea asa! Dar nu stiu ce l-a apucat. Aveam si eu o suma de bani stransa (400 lei) si mi-a luat-o spunand ca eu nu am ce face cu banii, si bineinteles ca nu mi-a mai dat inapoi, dupa am mai avut stransi 350lei, iar mi-a luat si eu normal ca si prima data am spus de ce mi-a luat banii? Iar tata a spus ca,, ce? Si tu stai in casa trebuie sa dai bani la mancare, curent, intretinere etc. Am mai avut bani ascunsi si tata imi mai lua 50lei 100 si eu ii spuneam dcce imi ea banii? Sunt ai mei! Eu am muncit pentru ei( imparteam pliante, ajutam pe cineva la zugravit, vopsit, pus gresie, ma duceam la tara munceam cu ziua si tata mii ea. Dupa i-am spus lui tata de ce imi ea banii, stiam ca a luat 150de lei ca stiam cat sunt de toti, iar tata a spus ca a luat bani pentru ca nu avea marunt, sau plateste cursurile fratelui meu la karate( are 10ani fratele meu). Acuma eu aveam iarasi a 4-a oara bani stransi (270lei) ca sa imi fac majoratul, si tata mi-a luat banii iar. Macar daca imi spunea de toate cele 4 ture, dar nu..De inapoiat nu am sa mai vad ca niciodata mu mi-a mai dat vr-un ban din banii mei luati.Intotdeauna ma conpara cu altiizCa x invata bine, tu de ce nu poti, x a luat primiu 1 tu de ce nu? X are iubita tu de ce nu ai? Esti homosexual? Iti plac baietii? Toata ziua cu baietii stai! Cand o sa vina ziua aia ca sa vii si tu acasa cu o fata sa mi-o prezinti? Sau sa te vad pe strada de mana cu o fata? Ma dezamagesti.Si mama ii tine partea. Daca ii spun mamei ca vreau sa plec gen la un baiat peste noapte sa dorm mama spune ca ea ma lasa dar trebuie sa il intreb pe tata, ii spun tatalui, incepe sa tipe la mine si spune ca nu ma lasa, si mama dupa ramene de acord cu,, nu-ul" tatalui.Simt ca nu mai rezist,cad psihic, de ce ma spioneaza? Dece tot imi ea banii? Eu i-am dat motive niciodata de neincredere. Invat bine, am intrat la liceu bun si la luceul le care il doream, nu am cenit niciodata beat, drogat etc, nu m-am batut pe strada sau sa vina politia la usa etc.Ce sa fac? Nu mai pot, vreau sa am o discutie ceva ca morrrr! Cativa colegi de clasa cate au luat permisul acum 3saptamani si eu plecat la care cu masina fata paeinti altii cu iubita altii cu baietii! Sunt mai multe de spus dar ma limitez aicea.

| interact a răspuns (pentru Andreiu68):

Treci printr-o perioada total ciudata, tot ce poti sa faci este sa vorbesti cu ei, iar daca nu ai curajul sa faci asta, nu stiu. Ar fi cazul sa iei legatura cu o ruda cu care te intelegi tu mai bine si sa ii explici toata situatia. Iar apoi sa treaca pe la voi si sa vorbeasca deschis cu parintii tai despre asta. Sunt de acord cu tine, esti destul de mare, poti sa iti porti singur de grija, nu o sa reusesti sa faci nimic daca te tin inchis in casa. Iti trebuie mai multa libertate. Iti urez bafta, multa chiar, sper sa iesi din prostiilor lor cu succes.