| Biluta22 a întrebat:

am o relatie de un an si 2 luni si a inceput sa intervina monotonia. ce as putea face sa evit asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o viziune romantica asta cu monotonia care apare,sau cel putin asa cred eu. dupa un an si doua luni sunt alte lucruri care devin mai importante.
in primul rand ai grija de tine,daca nu mergi la coafor,du-te,daca nu faci sport, apuca-te, daca nu esti multumita de scoala/job rezolva.in al doilea rand sa-l ajuti pe omul cu care esti sa-si indeplineasca visele. sa-l sustii si sa te implici activ in asta.tu stii ce pasiune are sau ce ar vrea sa ajunga,cauta ceva cursuri sau training-uri pentru asta, cauta un film bun care crezi ca l-ar ajuta in sensul asta si pune-ca sa se uite la el, fa ce poti tu sa stii ca va fi fericit in viitor.monotonia apare daca nu aveti grija unul de celalalt. poate nu suna prea clar, dar trebuie sa faci in asa fel incat sa evoluati impreuna.

2 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

La un moment dat apare monotonia, e normal ca lucrurile sa nu mai fie ca la inceputul relatiei, cand e farmecul ala, curiozitatea sa descoperi cat mai multe despre partener/a.
diversificati locurile de intalnire, incercati lucruri noi, daca aveti aceleasi hobbyuri, ocupati-va de ele impreuna, si foarte important, acordati-va spatiu, sa nu iesiti doar voi doi.
daca va vedeti in fiecare zi, o sa va plictisiti unul de celalalt, dar acum depinde.
din cand in cand, incercati sa reaprindeti flacara aia, si sa o mentineti, luati-va prin surprindere, mici cadouri, atentii etc. si comunicati deschis despre orice.
nu planificati, fiti spontani.
daca realizezi ca nimic nu va leaga, si ca acel interes incepe sa dispara atunci pune capat...nu are rost sa continui daca tu simti ca eforturile tale sunt zadarnice, cand nu ti se raspunde la fel.

| Komododragosh a răspuns:

Faceti ca fiecare zi sa para diferit! In primul rand, incercati amandoi sa va implicati in cat mai multe activitati impreuna, sa fie unic si frumos, sa calatoriti impreuna, sa va plimbati in parc, sa iesiti undeva, oriunde, atata timp cat sunteti impreuna, e perfect! Mergeti in club impreuna sa dansati, mergeti la terasa impreuna sa mancati si sa beti, mergeti la cinema sa va uitati la un film, sunt multe altele. Trebuie sa vina din partea la amandoi, nu doar din partea lui. Fiti mai pasionali unu cu altu, lasa-ti imaginatia voastra sa iasa la suprafata, stati de vorba unu cu altu, comunicati si vedeti ce anume doriti cel mai mult sa faceti cu parteneru. Tine minte: comunicarea si sinceritatea sunt cele mai bune pentru functionarea unei relatii!