| Maria246 a întrebat:

Am și eu o întrebare eu nu locuiesc încă cu viitorul meu soț dar avem unele probleme de comunicare și sa precizez ca lui nu ii place sa fie presat sa facă ceva

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde cât de multe ii ceri si ce anume.
Te-ai gandit ca poate il sufoci cu cerintele tale?
Nu prea sunteti compatibili pentru o viitoare casnicie.

| Maria246 explică (pentru darrio2007):

Nu nu.îl sufoc da tocmai ca nu ii cer multe

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria246):

E incapatanat.

| ania a răspuns:

Asa sunt toti barbatii, nu le place sa fie presati sa faca ceva.
In Biblie scrie ca sotiile sa se supuna si să își asculte sotii. Asa ca e mai bine cand ii ceri ceva sa iti propui dinainte sa nu te suoeri daca nu vrea, sa nu iti idolatrjzezi dorintele

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca el nici nu vrea sa se insoare, de aceea nu-ti face pe plac si nu face nimci daca-l presezi.

| johnnny123 a răspuns:

Și întrebarea care este?

| Maria246 explică (pentru johnnny123):

Întrebarea era ce as putea sa fac eu în sensul asta ca el nu înțelege anumite lucruri

| Hyperion7 a răspuns (pentru Maria246):

Daca el nu înțelege, înseamnă că nu sunteți compatibili. Daca mai mult va certați, sigur nu e nicio chimie și cum nu poți schimba omul, ori pleci, ori îți asumi.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Maria246):

Da poate tu trebuie sa fii aia care trebuie sa intelegi anumite lucruri =).

| TheGentleman a răspuns:

De ce l-ai presa? Lasă-l să facă în ritmul lui. Te asigur că nici ție nu îți place să fii presată.

| adryang78 a răspuns:

Întrebarea ta e destul de vagă. Nu știm nimic despre relația voastră, cât este de solidă, în ce măsură sunteți implicați în ea, ce fel de persoane sunteți etc.
Totuși, vorbind la modul general, nimănui nu-i place să se simtă presat, bătut la cap. Dacă în momentul ăsta aveți probleme de comunicare, s-ar putea să aveți dificultăți la a vă adapta traiului în comun. Lucrurile se schimbă destul de mult când locuiți împreună. Poate ar trebui să luați în calcul să vă mutați împreună un an, doi, înainte de a vă căsători, să fiți siguri că sunteți compatibili pentru o căsnicie de durată.