| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ati avut in familie persoane care au atins varsta de 100 de ani? Care e secretul lor?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au prins vremurile din trecut cand nu erau atatea chimicale in alimente si prostii la magazine, acum generatia asta reuseste sa prinda 50 - 60 de ani. Nici eu nu stiu daca ajung la varsta aia

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Sant multi ani 60, problema e sa nu fie mai multi ca o sa ma plictisesc de viata

| RAY a răspuns:

Ce importanta are sa sa traiesti 100 de ani si sa fi o pacoste?

| Fatamuntilor a răspuns:

Strabunica s-a apropiat binisor ( 95 ) Eram copila cand a murit, nici nu am apucat sa o cunosc foarte bine.
Banuesc ca avea un stil de viata sanatos si se hranea cu ce avea in ograda, nu a apucat sa manance alimente procesate.
Dar cred ca totul tine de gena. Bunica a trecut de 80 de ani si daca nu avea un accident la sold poate mai traia.Iar tata se apropie si el de 80 de ani si arata foarte bine.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Foarte puțini mai apucă vârste înaintate. Trăim într-o lume cu mult stres acum. Stresul practic a devenit parte din viață. Nevoile cotidiene generează stres care duce la boală. Știim cu toții într-o măsură mai mare sau mai mică bolile netratate provoacă moarte. Nu mai este ca în înainte. Mai erau înainte la țară persoane centogenare dar răzlețe.
A avut viață lungă străbunica ta. Cum spuneam ține de gene și de cel de sus. Există în Sardinia o zonă în care trăiesc persoane peste 100 de ani și de asemenea pe o insnulă din Japonia.

| Oana92 a răspuns:

Chiar la 100 nu, dar bunica are 88 si la ce viata duce are toate sansele sa treaca sutawinking

A, da, si nici nu isi arata varsta. Daca o vezi ii dai undeva la 60 de ani, maxim. Si, slava Domnului, e si destul de sanatoasa.

Care e secretul ei? Nu a lucrat niciodata laughing Nu a fost stresata pentru ca bunicul meu a lucrat si pentru ea, el avea grija de casa, pe mama au crescut-o bunicii ei. Nu a baut, nu a fumat si mare parte din viata a mancat sanatos. Plus ca acum nu sta locului o clipa, ingrijeste florile, se plimba toata ziua, nu sta in pat nici daca o doare ceva, e activa mereu. Probabil ca este si gena vinovata, mai are 2 frati in viata si amandoi au peste 80 de ani.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu din păcate.
Tu?
E genetic totul. Poți să bei să fumezi și să apuci 100 de ani. Alții nu beau, mănâncă legume au o viață foarte liniștită și mor la 60 de ani sau mai devreme.

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns (pentru Anonimuserr):

De fapt, daca ai sti cum functioneaza adn-ul vei sti ca ceea ce sustii nu este adevarat. Genele conteaza, dar nu conteaza chiar atat de mult. Pe scurt, fiecare celula din corpul omenesc este programata genetic sa se reproduca de un anumit numar de ori. Pentru anumiti oameni acest numar este mai mare, pentru alti oameni, cei mai putin norocosi, numarul asta este mai mic. Alcoolul si tutunul distrug numeroase celule din organismul nostru. Cu cat fumam mai mult cu atat reducem durata de viata a celulelor, aducandu-le la limita, pana in momentul in care nu se mai pot reproduve si crescand riscul de aparitie a cancerului. Pentru ca si cancerul este o celula nascuta care o ia razna. Cu cat iti deteriorezi celulele mai mult, cu atat ele se vor reproduce mai repede, deci sansele ca printre aceste celule noi sa apara una care o ia razna cresc.
Da, genele ajuta, dar in mare parte stilul de viata conteaza mai mult.
Nu am avut rude care au atins varsta de 100, dar au ajuns la 90 de ani. In mare parte cred ca a ajutat faptul ca au trait sanatos si nu s-au extenuat fizic. Bunicii din partea mamei, care au locuit la tara, au murit mult mai devreme, in mare parte din cauza muncii fizice, au avut terenuri destul de multe si au insistat intotdeauna sa mearga sa lucreze pe camp, desi aveau persoane pe care le plateau si de asemenea din cauza sistemului medical din zonele rurale care lasa de dorit.
Dar cred ca daca duci o viata sanatoasa, ai gene bune si traiesti intr-un oras sau o tara cu un sistem medical bun ai toate sansele sa atingi suta.

| Anonimuserr a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Staei liniștit că știu foarte bine. Contează genele oricum. Nu m-am nascut ieri. Distrug celule fumatul alcoolul. Oricum Cancerul este o boală care încă nu este cunoscută în totalitate. Nu ss știe clar ce produce aecastă boală necruțătoare. Bine, bine o dereglare a organismului și o înmulțire masivă a celulelor canceroase. Cu toții avem în corp aceste celule, altfel am fi morți, dar în momentul în carele se multiplică foarte bun apare această boală incurabilă. De aceea pentru bolavi se administrează citostatice. Citos - celule - static - a sta.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Anonimuserr):

Eu nu am vorbit despre ce produce cancerul in mod direct. Am vorbit despre procesul de formare al acestuia. Iar daca stii cum se formeaza, este suficient. Celulele canceroase sunt o eroare. Cu cat determinam corpul sa formeze mai multe celule si cu cat il determinam sa se regenereze mai repede, cu atat cresc sansele ca acea eroare sa apara in organism.

| Anonimuserr a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Da știu. Sunt persoane care au băut, fumat + o viață desfrânată și au apucat 80 de ani și sunt sănătoși. Nu este o regulă.
Și e ce am zis este o dereglare. De aceea trebuie să avem un stil de viață sănătos și nestresant. Cancerul vine și pe stres. DE fapt cam toate bolile,, pleacă de la cap". S-a dovedit științific că orgnanul în sine poate să fie sănătos. Pe sistem nervos,, relația creier-boală".

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Anonimuserr):

Persoanele care ajung peste 80 de ani avand vieti desfranate sunt exceptiile care confirma regula. Si anume ca da, uneori si adn-ul are ceva de zis, mai ales daca ai un adn foarte bun.
Dar din pacate, daca traim toti dupa ideea ca facem parte dintre exceptii, nu suna prea fezabil.

| Anonimuserr a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ai dreptate, da excepții care confirmă regula. Mai sunt și din ăștia care sunt sănătoși tun cu toate că au băut, fumat ș.a.m.d.
Da e corect ce spui. AI dreptate! Mă gândeam că regenerarea celulelor la aceste persoane este alertă și nu există o dezvoltare majoră a celulelor canceroase.,, Nu o iau razna".

| SasNetRomania a răspuns:

Daca mancati la fast food si stati pe fb cu siguranta nu ajungeti la 100 ani.
trebuie sa traiesti intr-un mediu sanatos de perferat la tara si sa mananci cat se poate de eco.
Aici ma intervine si gena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunicul meu are 84 de ani si arata de cel mult 50. Singura lui problema e hernia, care nu vrea sa si-o opereze. In rest e sanatos. Daca nu-l omoara hernia, o sa traiasca linistit inca 10-15 ani. Secretul e ca e un om foarte calm, calculat, ordonat, mananca sanatos si nu sta locului o clipa, munceste tot timpul, ca daca ar fi stat degeaba, s-ar fi ramolit de mult. Daca-i frig afara si nu iese doua zile din casa deja simte ca oboseste. Da, oboseste stand laughing Cred ca depinde si de personalitatea lor. O persoana anxioasa, care-si face griji si se streseaza din orice, nu cred ca are viata lunga.

| Coquinne a răspuns:

Secretul e ca si-au dorit sa moara.

| Gabiiiiiii a răspuns:

N-am avut. Din pacate cancerul mi-a luat doi bunici prea devreme.
In legatura cu cei 100 de ani, majoritatea se bazeaza pe genetic, dar depinde si de viata pe care o duci.