| Kaptain5088 a întrebat:

Ati realizat vreodata ca nu conteaza nimic din ceea ce exista, ca totul a venit de nicaieri si se indreapta spre nicaieri fara nici un motiv? Eu asta am inceput sa cred.Tot ce este in jurul meu ma plictiseste, chiar si oamenii ma plictisesc.Nu ma intereseaza nimic.Totul este plictisitor si fara sens.Inafara de atomi, fotoni si vid nu vad nimic.Nu sunt nici trist si nici vesel, doar foarte nesatisfacut si foarte rece.Nu urmez nici o filosofie,doar respect tot ceea ce este in viata, adica las totul asa cum este.As putea sa imit orice tip de om, doar sa ma prefac ca sunt altcineva,dar nu merge. Oricat de multe iluzii ne-am creea,realitatea e tot acolo, indiferent daca vreti s-o acceptati sau nu.Sa nu credeti ca am ganduri de a-mi lua viata.N-are rost.

Răspuns Câştigător
| товарищ a răspuns:

Kaptain5088, Comrade iti scrie.
Te-ai gandit vreodata ca nu esti singurul? Ai incercat sa uiti de aceste sentimente? Eu da, si uite-ma aici, sfatuindu-te. E foarte bine ca esti rece, asa si trebuie, nu te vei topi, caci si lumea e tot rece, dar cu invelis cald. Totul e plictisitor, spui tu? Asta depinde din ce unghi privesti situatia. Vad comentarii cu Dumnezeii si Draci, dar daca nu crezi in una, nu crezi nici in cealalta. Personal, eu cred in viata, exista doar una, si ar fi pacat s-o prapadesti gandindu-te ca nu te intereseaza nimic, citeste o carte, un Manifesto, un Negruzzi, o ceva, sa-ti umplii timpul.
Nimic nu exista in realitate, dar am atribuit mediului inconjurator unele insusiri abstracte, precum timpul, sau orice rahat precum sufletul...
Eu sunt neutra, nu simt, nu vad, nu aud, nu fac nimic, doar incerc sa scriu pagini si pagini de referate si compuneri proprii, doar doar sa intru in istorie.
Gaseste-ti un hobby pe care l-ai putea gasi interesant, eu nu te cunosc, si tu stiu ce ti-a placut in trecut, in copilarie.
Fii atent, iti dau o tema : Gandeste-te la cel mai fericit lucru din punctul tau de vedere, si apoi spune-mi la ce te-ai gandit, poate te pot sfatui mult mai mult...

| Kaptain5088 explică (pentru товарищ):

Mereu am vrut sa schimb ceea ce nu-mi place.Si sa stii ca nu imi place ce e in jurul meu.Viata pe care o vor duce generatiile viitoare in aceasta tara atarna de un fir de ata.Ma nemultumeste sistemul si mentalitatea din Romania si vreau sa le schimb.In fiecare zi citesc ziare (nu cancanuri) ca sa vad ce se intampla in politica/mafia din prezent.De aceea m-am gandit ca intr-o buna zi sa intru in politica si sa ma joc cu focul(C-am asta faceam cand eram mic, imi placea adrenalina). Stiu foarte bine ca e nevoie de bani si de mult cap, sistemul fiind un obstacol pentru crearea unui nou partid.Ma consider un baiat destept, dar nu geniu (niciodata), si de aceea am inceput sa imi "slefuiesc" mintea.Nu cred ca o viata obisnuita m-ar multumi.Prefer sa-mi dedic viitorul pentru generatiile urmatoare chiar daca ar insemna sa ma fac "frate cu dracu".

| товарищ a răspuns (pentru Kaptain5088):

( Am dat din greșeală pe tasta "Back" și s-a dus dracu' tot comentariul meu. )
Dacă-ți dorești ceva cu ardoare, poți să-l faci pe dracu și-n patru și schimbi ceva. Eu chiar vreau să urmez un liceu bun ( sunt în clasa a 7-a ), și vreau să devin procuroare/avocată.
Politica din regiunea țării noastre se confruntă cu probleme grave de corupție, nepăsare și falsitate. Ai văzut acea "parlamentară" care a spus că cu 6000 de euro nu-și permite să-și facă coafura la salon de fițe?! Iar noi, copiii, avem alocații de 84 de lei... vai de noi! Eu sunt o persoană demnă, n-aș accepta această "sumă de bani" ( impropiu zis "sumă de bani" ). Eu îți urez multă rezistență in această junglă parlamentară. Sincer, mie-mi place acest mediu ostil, e ca un joc video, dar unic, dacă pierzi ești aruncat in "exilul" uitării și al rușinii, unde vei fi numit "corupt", "hoț", "zdreanță", însă cea mai folosită variantă este recrutarea băieților/fetelor cu potențial literar ( la pușcărie ), unde toți mârșavii scriu cărți...
"Istoria mă va regreta" spunea Ceaușescu în ultimele sale momente de viață, iar ironia este că vorbele sale se adeveresc, încet, dar sigur.

16 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Cauta-l pe George Carlin, te va lumina!

| T0T a răspuns:

Ai dreptate, asta dacă nu crezi în Dumnezeu. Doar că unii nu se gândesc la lucrurile astea prea mult, dar fără ceva care să dea sens lucrurilor, este complet adevărat tot ce ai spus.

| drutzix a răspuns (pentru T0T):

Nu generaliza. Eu, de exemplu, traiesc o viata fericita fara nici un zeu.

| T0T a răspuns (pentru drutzix):

Eu nu am spus că nu poți duce o viață fericită.

| Duucu a răspuns:

"Fara Dumnezeu, omul e un biet animal rational si ganditor care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri."

| drutzix a răspuns (pentru Duucu):

Cu Dumnezeu omul e doar un biet animal irational cu halucinatii care vine de nicaieri si pleca spre nicaieri.

| Duucu a răspuns (pentru drutzix):

Esti inca copil.

| sublime89 a răspuns (pentru Duucu):

Iar il citam pe filosoful fascist si iubitor de teorii gogonate ale conspiratiei. Ciudat ca nimeni nu pune citate din Eminescu, de exemplu. "Marele" Tutea, care l-a idolatrizat pe Eminescu, n-a fost in stare sa-si dea seama in 89 de ani de viata, ceea ce Eminescu si-a dat seama in doar 39, si anume ca nu exista d-zeu.

https://www.youtube.com/watch?v=nwPFOy3_NpI

| drutzix a răspuns:

Din ca ai scris aici ori esti deprimat ori ai 12 ani si cauti atentie. Daca e primul caz te sfatuiesc sa mergi la un psiholog si sa discuti cu el ce te nelinisteste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta sa vina problemele, faptul ca tu ai realizat niste adevaruri despre univers nu inseamna ca te vor proteja de tine insuti. Sentimentele tot nu le poti controla, de exemplu, indiferent cat de clar vezi tu ca nimic nu are rost. Spune aceleasi lucruri, vorbeste despre indiferenta si cat de rece esti cand iti moare un parinte. Vezi tu, doar pentru ca ai realizat intr-o dupa-amiaza ploioasa ca viata nu are rost asta nu inseamna ca poti deveni ce nu esti. Iar tu nu esti decat un om dependent de propriile trairi. Faptul ca totul te plictiseste il poti pune pe un dezechilibru chimic din creierul tau, du-te la un control psihologic si, cu ceva noroc, poate te alegi si cu pastilute pentru fericire. Daca nimic nu conteaza te poti dopa linsitit, iti recomand heroina sau opiu, te baga in mormant mult mai repede decat celelalte droguri.

| CataNH a răspuns:

Mama. Asa gandesc si eu, dar eu am vrut sa ma omor de cateva ori, am luat un pumn de pastile... si uite-ma aici iti scriu, nu prea imi pasa ce cred alti despre mine, nu-mi mai pasa de oameni care ma jigneau si care ma jignesc doar pentru ca fumez si ador ONE DIRECTION. Omenia e cruda si nu are nicun sens, adica eu as fi foare fericita chiar foarte daca as muri. Nu imi pasa de nimeni, mai putin de ONE DIRECTION nu stiu daca iti place, oc. Eu ii ador. Si lumea ii jineste, ii injura si-i face gay, pur si simplu nu-i inteleg sau uitat in p*** lor sa vada daca sunt gay sau nu, in **** nu inteleg de ce jinesc daca nu cunosc. Si nu stiu de unde pana unde am ajuns de la VIATA la ONE DIRECTION dar ma rog.
Sunt de aceeasi parere cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CataNH):

Cati ani ai? daca nu te superi.

| CataNH a răspuns (pentru anonim_4396):

14. idk. De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CataNH):

Doar intrebam.