| Ioanagab45 a întrebat:

Acum 2 ani si 3 luni am inceput o relatie cu un coleg de la facultate. La inceput ieseam in oras, mai stateam la mine, mai stateam la el, dar pe ai lui au inceput sa ii deranjeze prezenta mea. El s-a mutat unde stateam eu, intr-un apartament cu mai multe persoane, printre care si sora mea. Am stat asa un an si jumatate. El la un moment dat zicea ca sa inchiriem in alta parte ca are el bani, dar eu am zis ca nu stiu si sa faca ce vrea deoarece nu era prea hotarat daca sa faca acest pas sau nu. Se gandea mereu daca e bine sa cheltuiasca banii asa sau nu.
Ai lui au inceput sa se comporte urat cu mine, sa imi zica ca nu am ce cauta la ei in casa. Tatal sau mi-a zis ca ei nu sunt de acord cu mine, ca o sa ne desparta ei daca eu nu vreau sa il mint ca mi-am gasit pe altcineva. Erau suparati ca nu am acelasi potential financiar ca ei. El se certa cu ei si ei ma jigneau. Odata tatal sau m-a sunat si m-a amenintat. Ai lui dupa au luat o garsoniera si au zis sa ne mutam. Eu una nu prea am fost de acord si mi-a luat ceva pana m-am decis deoarece imi era frica de ce i-ar putea face ai lui. Ei bine, nu a durat mult si pentru ca el s-a certat cu ei, tatal sau mi-a trimis mesaj si mi-a spus ca el nu e de acord ca eu sa stau in casa lor si sa ma intorc acolo unde stateam. Ne-am mutat inapoi in apartament si dupa jumatate de an, timp in care ai lui m-au dat afara, m-au jignit au zis ca sa ne mutam in curte cu ei, la un apartament din aceeasi casa, dar cu intrare separata. Eu acolo am fost numai depresiva, plangeam mereu pentru ca ma gandeam doar la ce imi spusese ei, ca nu am ce cauta in casa lor. Am plecat de acolo, ne-am certat si dupa un timp ne-am impacat spunandu-mi ca a inteles de ce nu am putut. Ne-am intors in apartamentul in care stateam mai multi si dupa cateva luni, cand a venit mama sa in tara s-a despartit de mine pentru ca eu atunci nu am putut sta acolo. Ne-am impacat iar si am reusit sa ne mutam undeva doar noi doi. Dupa 2 luni au inceput sa apara probleme in acel loc si am hotarat sa ne mutam. Ideea e ca acum ai lui i-au zis ca ne putem duce iar la apartamentul lor de la casa, asta dupa ce acum o luna mama sa m-a jignit iar bunica sa a dat de inteles ca ea considera ca pe mine ma intereseaza doar partea materiala si de asta sunt impreuna cu el si in urma cu 3 luni m-au dat iar afara din casa lor spunandu-mi ca nu mai am ce cauta acolo. Si nu am mai fost deloc. El a zis ca eu ar trebui sa trec peste ce imi spun ai lui pentru ca ei fac asta pentru ca sa il raneasca pe el si nu au cum altfel si sa ma mut acolo, altfel se desparte de mine. Vazand ca eu sunt sensibila si ma doare tare considera ca asa il va durea si pe el. In plus a mai spus ca nu ma plac, dar asta nu are nici o importanta, pur si simplu asa sunt ei si sa nu ii bag in seama. Ce considerati ca ar trebui sa fac? Eu una il iubesc foarte, foarte mult dar am plans prea mult din cauza parintilor lui si nu as vrea sa mai plang pentru ca ei ma jignesc mereu. El pana sa ii zica ai lui sa ne mutam acolo zicea ca ai lui nu ma plac si ma jignesc anume ca eu sa nu pot vreodata sa accept ceva de la ei. Si de fiecare data cand ei se comportau urat cu mine imi promitea ca niciodata nu imi va mai cere sa merg pe la ei. As sta oriunde cu el, dar nu acolo pentru ca stiu ca asta ma va termina psihic. Il iubesc asa de mult si lucrurile au mers asa de bine cat am stat doar noi 2 separati. Ce sa fac?

83 răspunsuri:
| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Sincer iti recomand sa incercati sa va mutati doar voi doi, daca il iubesti nu ar trebui sa se bage nimeni intre voi.Incearca sa nu te m-ai gandesti la ce ti-au facut parintii lui si incearca sa vorbesti cu ei intr-un fel(daca reusesti).Cel mai bine ar fi sa te duci la un pshiholog, ei sunt profesionisti sa iti ofere niste sfaturi bune si sa te faca sa te simti m-ai bine, sper sa te intelegi la un moment cu familia persoanei pe care o iubesti si nu mai plange, incearca sa vezi si partea buna a unor momentele, de exemplu ca il ai pe el langa tine.

| Emma30555 a răspuns:

Evita sa mai stai cu familia lui din moment ce foarte clar nu te plac și nu va înțelegeți, nu are rost sa te duci iar la ai lui ca apoi iar sa pleci sau sa te dea afara.

| Alina1322 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vă mutați doar voi doi undeva. Daca continuați să stati in casa cu ei sau in casa lor vor apărea mereu discuții din partea familiei lui. A văzut și el că părinți lui nu sunt de acord cu tine. Încearcati sa stai doar voi doi mereu. Chiar daca părinți lui ar fi de acord cu tine nu puteți sta la nesfârșit cu ei, mereu vor apărea discuții oricât de bine v-ați înțelege.

| Ioanagab45 explică (pentru Dima_Alin_1998):

Asta mi-as fi dorit si eu, sa stam doar noi doi, dar el nu mai este de acord cu mine si a spus ca din moment ce acolo nu platim chirie el nu mai vrea sa mearga in alta parte. Ma constrange sa ma mut in curte cu ai lui.

| Ioanagab45 explică (pentru Emma30555):

Eu asta as vrea, dar el ma constrange sa ma duc acolo pentru ca nu am plati chirie. Eu i-am propus sa ne mutam in alta parte, dar a spus ca daca nu vreau acolo se sesparte de mine pentru ca el nu mai vrea sa se mute cu chirie, pentru ca nu mai vrea sa apara probleme cu proprietarii...

| Ioanagab45 explică:

Eu asta as vrea, sa ne mutam doar noi doi, dar el ma constrange sa ma duc acolo pentru ca nu am plati chirie. Eu i-am propus sa ne mutam in alta parte, dar a spus ca daca nu vreau acolo se sesparte de mine pentru ca el nu mai vrea sa se mute cu chirie, pentru ca nu mai vrea sa apara probleme cu proprietarii...

| Ioanagab45 explică:

Asta incerc sa ii explic si eu, ca cel mai bine ar fi sa stam separat, dar el nu vrea sa auda. A zis ca daca nu ma mut acolo se desparte de mine, pentru ca nu imi pasa de el. El nu mai vrea sa aiba probleme cu proprietarii, sa se defecteze lucruri prin apartament si ca doar acolo, la ai lui ne-ar fi cel mai bine

| Ioanagab45 explică (pentru Alina1322):

Asta incerc sa ii spun si eu, ca cel mai bine ne-ar fi daca ne-am muta doar noi doi separat, dar el spune ca daca nu vreau acolo inseamna ca nu tin la el si ca nu il iubesc. Spune ca acolo nu platim si nu ar exista probleme. Nu mai vrea sa ne mutam in alt apartament cu chirie pentru ca nu vrea sa mai apara probleme si proprietarii sa nu le rezolve

Răspuns utilizator avertizat
| sofisis a răspuns:

Cred ca trebuie sa te maturizezi putin si sa inveti ca nu conteaza ce zic altii. Daca il iubesti, trebuie sa devii imuna la ce zic ai lui. Si pana la urma de ce te ftue grija atat de tare? EL e langa tine, te iubeste si te apara in fata alor lui. Mai mult mai exact ce iti doresti? Vrei sa traiesti intr-o lume roz pe norisori pufosi? GROW UP!

| Alina1322 a răspuns (pentru Ioanagab45):

Așa nu o sa meargă lucrurile. Mereu o sa existe neînțelegeri între tine și părinți lui. O sa fi mereu supărată, nu poți sta într-un astfel de mediu. Ai stat cu ei și ai văzut că nu se poate sta în același loc. Prietenul tau ce vrea? Daca el prefera cearta nu are decât să stea acolo cu părinți lui. Din cauza lor aveți voi certuri. Fal sa înțeleagă că cel mai bine este sa stați singuri, altfel nu merge. Daca el prefera sa stea totuși cu părinți lui e mai bine sa vă vedeți fiecare de viata separat.

| Ioanagab45 explică (pentru sofisis):

Nu e vorbe de o lume roz. Nu am nimic cu ei, dar nu as putea psihic sa stau sub acelasi acoperis cu cei care ma jignesc si ma umilesc, iar el nu accepta sa stam undev adoar noi 2.

| Ioanagab45 explică (pentru sofisis):

Nu e vorbe de o lume roz. Nu am nimic cu ei, dar nu as putea psihic sa stau sub acelasi acoperis cu cei care ma jignesc si ma umilesc, iar el nu accepta sa stam undev adoar noi 2. Nu stiu cum te-ai simti tu, dar eu una nu am jignit pe nimwni niciodata si mereu am fost respectuoasa cu toata lumea si atunci cand cineva ma face in toate felurile si ma da afara din casa nu as putea sa ma mut in casa acelei persoane. Poate sunt eu prea sensibila, dar el asa m-a cunoscut si nu mo se pare normal sa imi spuna ca stie ca ma doare cand ai lui ma jignesc, dar ar trebui sa trec peste faptul ca ei nu ma suporta si sa ma mut acolo cu el. Asta sa fie sacrificiil pe care sa il fac. Tu i-ai cere persoanei pe care o iubesti sa faca ceva ce o afecteaza doar pentru orgoliul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si el nu are nimic de zic in fata familiei lui? El trebuia sa rupa contactul cu familia lui sau sa-i ameninte cumva ca daca se mai leaga de deciziile lui a terminat-o cu ai lui. De tot.

| Ioanagab45 explică:

Nu as vrea sa ma despart de el pentru ca il iubesc foarte mult. Cat am stat separati lucrurile au mesr foarte bine intre noi, dar acum el e decis sa se desparta de mine, daca eu nu ma mut acolo. Stiu ca ma iubeste si ca tinw foarte mult la mine, asa cum ai eu tin la el, dar nu inteleg de unde incapatanarea asta. Pana acum cateva zile imi spunea ca ma intelege, ca niciodata nu ma va mai pune in situatia de a fi jignita de ei, ca nu i se pare normal sa fiu tratata asa si ca ei au ceva cu mine din cauza situatiei financiare. Ei bine acum a spus ca ei nu au nimic cu mine, ca eu am inteles lucrurile gresit, ca asa se comporta ei si ca au facut asta doar pentru ca altfel nu il puteau rani pe el.

| Ioanagab45 explică (pentru anonim_4396):

El a facut asta pentru un timp, apoi iar se duce la ei. S-a certat de nenumarate ori cu ei din cauza asta. Dar cand are nevoie de ei sau ii ofera un cadou se impaca cu ei, imi cere sa stam acolo si uita de cate ori i se parea anormal ce faceau ai lui si imi promitea (fara sa ii spun eu sa o faca) ca nu o sa mai vrea niciodata sa ma puna in situatia de a da ochii cu ei.

| Ioanagab45 explică (pentru anonim_4396):

El a facut asta pentru un timp, apoi iar se duce la ei. S-a certat de nenumarate ori cu ei din cauza asta. Dar cand are nevoie de ei sau ii ofera un cadou se impaca cu ei, imi cere sa stam acolo si uita de cate ori i se parea anormal ce faceau ai lui si imi promitea (fara sa ii spun eu sa o faca) ca nu o sa mai vrea niciodata sa ma puna in situatia de a da ochii cu ei. In legatura cu ce are dreptate familia lui?

| Ioanagab45 explică:

Eu una nu am nimic cu parintii lui, dar nu pot sta in casa lor pentru ca m-au jignit si m-au dat afara de atatea ori. Prefer sa ii evit. Mereu i-am spus ca ar trebui sa separe lucrurile si sa vorbeasca cu ei, sa ii viziteze daca vrea. El decidea ca nu e nevoie, apoi i se facea dor de ei si se ducea si dupa asta se intorcea impotriva mea si le lua apararea spunand ca nu au facut nimic asa rau incat sa nu vreau sa stau acolo.
Poate e vina mea, nu stiu, dar stiu sigur ca daca ai mei erau impotriva lui nu as fi stat o secunda pe ganduri si m-as fi mutat undeva doar cu el. Nu as fi acceptat eu de la ai mei sa imi dea o casa sa stam amandoi dupa ce pe el l-ar fi dat afara din casa si i-ar fi spus ca nu are ce cauta in casa lor. As fi preferat o casa mai modesta, dar sa avem liniste. Nu ar fi contat daca in casa alor mei ar fi fost conditii mai bune, mai important ar fi fost sa stiu ca nu ili jigneste nimeni si ca avem liniste.
Imi e greu sa vad cum omul pentru care as fi facut orice uita de sentimentele mele si imi cere sa fac ceva ce ma raneste doar pentru orgoliul de a primi de la ai lui cat i se cuvine.

| Ioanagab45 explică (pentru Ioanagab45):

Scuze de greseli. Am scris gresit. Era vorba de cat am stat separat, adica doar noi 2

| sofisis a răspuns (pentru Ioanagab45):

Foarte bine. Daca nu accepta sa stea cu tine fara mami si tati...lasa-l cu mami si tati. Daca lui i se pare normal ca tu sa accepti sa stai sub acelasi acoperis cu niste oameni care te vad un gunoi...inseamna ca ii fileaza o lampa. Explica-i ca te-au jignit mult prea mult. Explica i ca nu ai nimic impotriva lor dar NU vrei sa locuiesti sub acelasi acoperis sau in aceeasi curte cu ei. Si fii pregatita sa pui piciorul in prag apropos de relatia voastra.

| Emma30555 a răspuns (pentru Ioanagab45):

Daca el pune problema despartirii pentru o chirie, eu zic sa l lasi sa se desparta. La faza asta seamana un pic cu ai lui. Desi parintii nu te vor si practic va umilesc el se intoarce mereu la mana lor. Daca tu nu vrei sub nici o forma sa te intorci acolo insista sa fie cum iti doresti

| Andreeush a răspuns:

Ar fi bine să nu mai stai aproape de părinții lui.
Dacă el te iubește ar trebui să facă cumva să vă mutați departe de părinții lui, undeva unde să locuiți doar voi doi.

| Ioanagab45 explică (pentru Dima_Alin_1998):

Pai tocmai asta e problema. Nici el nu mai e langa mine pentru ca nu ma pot muta in casa parintilor lui.

| Freya1 a răspuns:

Sa va mutati doar voi doi iar el sa rupa legatura macar temporar cu ai lui daca te iubeste.
Daca ve-ti munci amandoi ve-ti trai macar acceptabil si atunci o sa aveti liniste.Nu cred ca parintii lui sau situatia financiara ar trebui sa fie un impediment in calea voastra daca va iubiti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar EL ce face? Traieste pe spinarea parintilor? Nu poate sa isi ia frumos viata in miini si sa mergeti undeva doar voi doi?

| sabin89 a răspuns (pentru Ioanagab45):

"dar a spus ca daca nu vreau acolo se desparte de mine"
Dacă a spus asta - că ar fi gata să se despartă de tine, e clar că nu te iubeşte foarte mult. În mod normal unul care iubeşte cu adevărat spune: "Nu mă despart de tine orice s-ar întâmpla"

| Ioanagab45 explică (pentru GabiDumitrescu):

Face facultatea de medicina

| Ioanagab45 explică (pentru sabin89):

Fix asta spunea cu o zi inainte, pana sa se duca la ei si sa i se ofere acel apartament. Apoi mi-a zis ca ei nu au nimic cu mine, ca asa se comporta ei si ca mai fac asta ca doar astfel reusesc sa il raneasca pe el. Cand l-am intrebat ce sfat i-ar da surorii sale daca ea ar fi in situatia de a se muta in casa xelor acre o jignesc cu orice ocazia, a zis ca o dau pe dupa degete si nu mi-a raspuns. Inainte imi spunea ca nu e normal sa se comporte astfel cu mine, ca nu merit, ca nici nu vrea sa mai auda de ei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioanagab45):

Mdah, sa inteleg ca si ai lui sunt medici si sunt genul ala de nenorociti cum sunt indienii cu castele lor...

| Ioanagab45 explică:

Nu, ei nu sunt medici. Au lucrat in strainatate.