| Ioanagab45 a întrebat:

Acum 2 ani si 3 luni am inceput o relatie cu un coleg de la facultate. La inceput ieseam in oras, mai stateam la mine, mai stateam la el, dar pe ai lui au inceput sa ii deranjeze prezenta mea. El s-a mutat unde stateam eu, intr-un apartament cu mai multe persoane, printre care si sora mea. Am stat asa un an si jumatate. El la un moment dat zicea ca sa inchiriem in alta parte ca are el bani, dar eu am zis ca nu stiu si sa faca ce vrea deoarece nu era prea hotarat daca sa faca acest pas sau nu. Se gandea mereu daca e bine sa cheltuiasca banii asa sau nu.
Ai lui au inceput sa se comporte urat cu mine, sa imi zica ca nu am ce cauta la ei in casa. Tatal sau mi-a zis ca ei nu sunt de acord cu mine, ca o sa ne desparta ei daca eu nu vreau sa il mint ca mi-am gasit pe altcineva. Erau suparati ca nu am acelasi potential financiar ca ei. El se certa cu ei si ei ma jigneau. Odata tatal sau m-a sunat si m-a amenintat. Ai lui dupa au luat o garsoniera si au zis sa ne mutam. Eu una nu prea am fost de acord si mi-a luat ceva pana m-am decis deoarece imi era frica de ce i-ar putea face ai lui. Ei bine, nu a durat mult si pentru ca el s-a certat cu ei, tatal sau mi-a trimis mesaj si mi-a spus ca el nu e de acord ca eu sa stau in casa lor si sa ma intorc acolo unde stateam. Ne-am mutat inapoi in apartament si dupa jumatate de an, timp in care ai lui m-au dat afara, m-au jignit au zis ca sa ne mutam in curte cu ei, la un apartament din aceeasi casa, dar cu intrare separata. Eu acolo am fost numai depresiva, plangeam mereu pentru ca ma gandeam doar la ce imi spusese ei, ca nu am ce cauta in casa lor. Am plecat de acolo, ne-am certat si dupa un timp ne-am impacat spunandu-mi ca a inteles de ce nu am putut. Ne-am intors in apartamentul in care stateam mai multi si dupa cateva luni, cand a venit mama sa in tara s-a despartit de mine pentru ca eu atunci nu am putut sta acolo. Ne-am impacat iar si am reusit sa ne mutam undeva doar noi doi. Dupa 2 luni au inceput sa apara probleme in acel loc si am hotarat sa ne mutam. Ideea e ca acum ai lui i-au zis ca ne putem duce iar la apartamentul lor de la casa, asta dupa ce acum o luna mama sa m-a jignit iar bunica sa a dat de inteles ca ea considera ca pe mine ma intereseaza doar partea materiala si de asta sunt impreuna cu el si in urma cu 3 luni m-au dat iar afara din casa lor spunandu-mi ca nu mai am ce cauta acolo. Si nu am mai fost deloc. El a zis ca eu ar trebui sa trec peste ce imi spun ai lui pentru ca ei fac asta pentru ca sa il raneasca pe el si nu au cum altfel si sa ma mut acolo, altfel se desparte de mine. Vazand ca eu sunt sensibila si ma doare tare considera ca asa il va durea si pe el. In plus a mai spus ca nu ma plac, dar asta nu are nici o importanta, pur si simplu asa sunt ei si sa nu ii bag in seama. Ce considerati ca ar trebui sa fac? Eu una il iubesc foarte, foarte mult dar am plans prea mult din cauza parintilor lui si nu as vrea sa mai plang pentru ca ei ma jignesc mereu. El pana sa ii zica ai lui sa ne mutam acolo zicea ca ai lui nu ma plac si ma jignesc anume ca eu sa nu pot vreodata sa accept ceva de la ei. Si de fiecare data cand ei se comportau urat cu mine imi promitea ca niciodata nu imi va mai cere sa merg pe la ei. As sta oriunde cu el, dar nu acolo pentru ca stiu ca asta ma va termina psihic. Il iubesc asa de mult si lucrurile au mers asa de bine cat am stat doar noi 2 separati. Ce sa fac?

83 răspunsuri:
| Ioanagab45 explică (pentru Ioanagab45):

Acum problemele au aparut iar pentru ca nu am vrut sa ma mut la in curte cu ei si am preferat sa luam o chirie, el zicand ca ai lui nu au nimic cu mine si ca asa sunt ei, ca nu au nimic cu mine, sa uit si sa ier jignirile. Cu toate ca pentru oricine e clar ca daca timp de 2 ani esti jignit in mod constant inseamna ca acea persoana are ceva cu tine. Apoi a inceput sa imi spuna tot ce ii spuneau ei lui despre mine. Asta doare cel mai mult, ca s-a schimbat si s-a lasat manipulat ajungand sa-mi reproseze niate chestii false doar pentru ca acum uita cum m-a cunoacut si ia de bun tot ce spun ei despre mine. Uita ca in seara dinainte imi spunea ca ei sunt rai si ca nu ma plac, ca ma jignesc anumea si nu merit toate astea.

| Raducons a răspuns:

Ei nu te au placut din cauza la bani si nu s au gandit ca poate ai potential si vei putea castiga bine in viitor.El daca e cu restante cine stie ce va face si poate ajunge mai rau ca tine si ii va parea rau ca nu a trecut peste bariera asta.Si eu nu am avut bani si acum sunt mai sus ca altii care erau si se credeau mai mari, si am fost ignorat de fete pe motivul asta si acum cred ca le pare rau si au ajuns sa se marite cu baieti fara posibilitati prea mari, adica au ales pana au cules.Asa ca e o prostie sa alegi persoana in functie de marimea contului din banca

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Exact asa este si fix asta spunea si el pana sa il spele pe creier ai lui. Restante a avut una singura si a luat-o. Oricum eu am fost acuzata de restanta lui, de parca nu l-am lasat eu sa invete cand eu una faceam totul singura, si mergeam pe varfuri prin casa doar ca sa nu il deranjez si sa invete el mai mult chiar daca si eu aveam acelasi examen, pe care l-am si picat si eu. Eu am avut mai multe si au zis ca ii fac de rusine pentru ca pe ei ii cunoaste lumea. O parte au fost facute cand ne-am certat pentru ca eu am pus la suflet totul si nu m-am mai putut concentra pe invatat si nu m-am dus la examene fara sa fi citit macar si de fiecare data se intampla sa ii bage in cap prostii fix inaintea unui examen. Adica nu e o facultate chiar usoara sau chiar corecta si el stia asta, dar acum s-a luat dupa ai lui si a uitat ca uneori pur si simplu el a trecut cu putin noroc si nu conteaza cat inveti ca oricum poti pica si in plus chiar el spunea ca daca ar fi avut subiecte ca ale mele la examen nu trecea nici el. Am trecut din ele, le voi trece pe toate. Oricum eu una stiu ce pot si stiu unde vreau sa ajung si voi lupta si voi ajunge. Acum dupa ce a plecat invocand ca motiv faptul ca nu ma mut in curte cu ai lui, mi-a spus, cand era si mama lui de fata, ca nu il intereseaza ca am fost jignita, ca el s-a despartit de mine pentru ca vrea sa umble cu mai multe fete, sa le schimbe, ca nu are chef de o relatie serioasa pana nu termina facultatea. Asta este fix ce ii spuneau ai lui sa faca de fiecare data cand il vedeau, chiar daca eram si eu prezenta. tatal sau il intreba daca tot cu mine si daca nu ma mai schimba. Atunci se supara pe el si imi spunea ca il enerveaza, ca el ma iubeste pe mine si niciodata nu o sa faca ce zice tatal sau, acum asta mi-a spus ca vrea sa faca, probabil a vrut sa ma raneasca si sa se dea mare in fata mamei sale.

| Ioanagab45 explică (pentru Ioanagab45):

In fine. Nu cred ca mai conteaza. Poate in timp macar voi intelege cum se poate schimba un om radical in 2 zile, sau poate voi reusi sa depasesc aata si nici nu va mai conta. Acum simt ca ma prabusesc de durere. Inca il iubesc si am impresia ca nu va trece niciodata durerea. A fost nedretp. Sper ca timpul va rezolva totul

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

Aia nu sunt oameni seriosi daca si parintii il incurajeaza nu ai ce sa mai zici, par chiar niste badarani, Lasa i balta esti tanara ai timp.Ce facultate faci daca vrei sa zici?

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Medicina. Si el la fel. Am fost colegi

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

Ce s-a intamplat de nu mai sunteti colegi sau ati terminat?

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Nu am terminat. Mai avem inca 3 ani, dar acum suntem in vacanta iar din toamna o sa ma trasfer intr-o alta serie pentru ca nu as putea sa stau zilnic in preajma lui si sa nu ma gandesc la tot ce a fost.

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

Nu te muta, ramai unde esti e mai sigur, poti sa mergi la cursuri cu alta serie daca sunt profesorii aceeasi.N u arata ca te afecteaza, ignora si atat.Nu stiu cum e la medicina dar la facultatea tehnica eram impartiti in doua in grupa si mergeam la seminarii o saptamana unii,o saptamana ceilalti,daca e asa si la tine, poti sa alegi cealalta grupa si gata. Stiu cum e sa simti ca cineva si a batut joc de tine, dar nu ai ce face, nu poti sa renunti la binele tau ca sa fugi, mai bine sa fuga el

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Nu sunt aceiasi profesori. Si nu iti e permis sa mergi alta grupa de cat de 2, 3 ori pe semestru. Noi suntem 5 serii si in diecare serie cate 12 13 grupe a cate 7-9 studenti. Mai bine ma transfer. O sa imi fie mie mai bine si o sa pot sa ma concentrez mai bine. Oricum el deja stie ca sunt afectata, ma cunoaste, a stat 2 ani langa mine zi ai noapte si eu una am fost sincera si deschisa cu el. Nu are sens sa stau in aceeasi grupa din otgoliu si sa ma doara zilnic cand il vad, sa nu ma pot concentra

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Si in plus nu as vrea sa il fac sa plece pe el. Daca nu imi e bine consider ca ar trebui sa imi asum asta si sa plec eu. Poate ca sunt iar nebuna, dar prefer sa plec eu chiar daca imi va fi mai greu decat sa stiu ca va pleca el si ii va fi dificil din cauza asta

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

Nu esti nebuna, dar fiecare trebuie sa isi urmareasca interesele lui si nu vad de ce sa te sacrifici pentru un om care ti a facut rau pana la urma prin comportament.A avut o iubita cu studii la medicina, ce vrea un ministru, poate o sa fii cine stie, nu meritai sa se poarte urat cu tine.Deci nu te sacrifica pentru nimeni, lasa l sa plece el, dar nu va pleca nu iti face griji, cred ca e mai putin ingrijorat in privinta ta,

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Pai tocmai. Daca el nu pleaca as vrea sa plec eu ca sa imi fie mai usor. Mi-ar fi greu sa il vad zilnic atatea ore si sa ma comport ca si cum nu ar fi fost nimic

| Ioanagab45 explică (pentru Ioanagab45):

E greu sa decid. Seria in care suntem e o serie favorizata, daca as putea sa spun asa si nu as vrea in alta serie, dar stiu ca nici nu mi-ar fi bine sa il vad zi de zi si sa ma comport ca si cum nu a fost nimic dupa ce 2 ani am trait impartind totul cu el.

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

Daca zici ca e bine acolo nu risca, ti am zis ca interesul tau trebuie sa fie pe primul loc. Ai zis ca sunteti impartiti in serii de 7-9 studenti, alege la anul o alta serie.sa fie tot in grupa ta, dar sa fii de preferat cu niste colegi cu care te intelegi mai bine

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Pai nu stiu ce sa fac, oricum in aceeasi grupa nu am cum sa mai stau. Adica suntem putini, mai iesim in oras, uneori si cu iubitii. Gandeste-te cum ar fi sa iesim in oras toti, el cu noua prietena si eu sa fiu acolo. Chiar daca ma mut intr-o alta grupa, dar in aceeasi serie avem cursuri in acelasi timp si uneori si unele laboratoare. Mie una imi e foarte greu sa stau in preajma lui si sa nu ma gandesc la ce s-a intamplat. M-ar macina foarte mult chestia asta si nu as mai fi atenta la altceva. In plus probabil o sa aiba o alta prietena si asta va face si mai grele lucrurile. Sincer nu as vrea sa plec din serie. La inceput m-am rugat de secretara si am avut un mare noroc ca a mai gasit un loc in seria asta si acum nu as vrea sa dau cu piciorul

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

In mod normal nu trebuie sa avem relatii cu colegii de munca sau de scoala pentru ca in caz ca ne despartim se intampla treaba asta, fiecare vrea sa plece cat mai departe de persoana cu care au fost in relatie.Cred ca nu e chiar asa de neserios sa se cupleze cu o colega de a ta. Nu iesi cu el in oras, cred ca ai cativa colegi cu care te intelegi si poti sa iesi la un suc.Mai mult decat sa l ignori nu poti face. Daca iti convine unde esti nu te muta, nu risca scoala pentru nimic.

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Pai noi eram in aceeasi serie, dar grupe diferite. Apoi el s-a mutat in grupa in care eram eu. In anul 3 grupele s-au refacut si ne-am dus in aceeasi grupa. Nu zic ca s-ar cupla cu o colega, doar ca mai iesim toata grupa in oras cand avem o pauza si uneori impreuna cu iubitii, iubitele. Asta ar insemna ca eu sa nu mai ies niciodata cand ies toti colegii pentru ca va fi si el. Oricum nu cred ca se gandeste el sa nu se cupleze cu o colega doar pentru ca mai sunt eu in grupa. probabil cu una din grupa nu, dar cu una din serie sigur nu i-ar fi rusine...

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

Pai nu i va fi rusine iti dai seama. Tipul e de bani gata si vrea sa aiba cat mai multe relatii si nu isi da seama ca face pe altii sa sufere.Nu mai iesii cu ei, alegi o prietena sau o colega si iesiti impreuna ce sa faci.Si eu am avut doi colegi mai apropiati cu care ieseam si a fost bine asa.

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Ies in rest. Ideea e ca atunci cand aceam cate o pauza de 1, 2 ore ieseam toti 9. Asta e. O sa iasa in 8. Nu vrea cat mai multe relatii. Vrea neaparat o relatie ca sa se simta apreciat, iubit, ascultat pentru ca in rest nu prea are cu cine vorbi asa mult sau cu cine se sfatui. Are nevoie sa simta ca cineva tine la el, vrand cumva sa primeasca ceea ce nu a primit din partea familiei la timpul potrivit. Sa iasa cu cine vrea si sa fac ce o vrea, eu una am alte prioritati de acum

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

Nu il apreciai sau ce vrea sa faci mai mult? Nu i mai cauta scuze,eu zic ca e genul care vrea mai multe relatii pana sa se casatoreasca,numai ca el nu stie ca poate tu erai sufletul pereche, desi se zice ca fiecare avem mai multe suflete pereche, adica fiecare ne potrivim cu mai malte persoane dar depinde pe care o intalnim, poate alta e in alta tara si atunci este putin probabi sa o gasim, Dupa cum se vede tii la el si acum dapai inainte

| Ioanagab45 explică (pentru Raducons):

Nu cred ii gasesc scuze. Asa l-am cunoscut eu. A renuntat la mine deoarece s-a lasat manipulat foarte usor cand au aparut unele probleme in viata lui si acum alege sa creada ce spun ai lui despre mine si uita adevarul si stiu ca o sa isi caute pe cineva pentru ca il cunosc si are nevoie sa stie ca este cineva care il apreciaza si asculta. Normal ca tin la el inca. Am facut atatea lucruri pentru el si nu ai cum sa uiti asa repede un om pentru care ai facut mai mult decat credeai vreodata ca esti in stare. Am renuntat la orgolii, la demnitatea mea uneori, am imprumutat bani (si acum am ramas cu datoriile), am iertat atatea lucruri peste care inainte nu as fi trecut, am renuntat la atatea pentru el si as fi facut tot ce tinea de mine ca sa stiu ca ii este bine. Nici nu imi inchipuiam inainte sa il cunosc ca pot tine asa de mult la un om si ca pot face atatea pentru omul pe care il iubesc. Eram in stare sa renunt la orice pentru el. Nu a mai avut ochi sa vada asta, dar timpul o sa ii arate cui a dat cu piciorul si cat de tare a putut sa isi bata joc. Eu o sa ma vindec cumva. Timpul vindeca pana la urma sau macar amelioreaza. Am un scop si acum trebuie sa imi vad de facultate, sa ajung acolo unde imi propusesem pentru ca stiu ca pot si am trecut prin atatea pentru asta.

| Raducons a răspuns (pentru Ioanagab45):

E de inteles, cand ne indragostim dispare simtul ratiunii, apare si un fel de obsesie, cred ca asta tine oamenii in relatie.De vindecat o sa te vindeci dar in timp,nu prea lung. Daca termini facultatea vei avea un viitor bun si o sa gasesti sigur persoana potrivita, doar nu esti singura care se desparte de partener, nu va leaga nimic, adica nu aveti copil, casa impreuna.Nu e chiar asa dificila situatia cum pare