| deedee_9382 a întrebat:

am 12 ani(fata), si am si eu o problema mai mare... o colega m-a chemat pana la ea sa imi dea ceva pentru. scoala, ea stand in blocul de pestre drum si stiind ca doar iau lucrurile respectrive si plec, nu am mai sunat-o pe mama sa-i spun ca ma duc la ea, si nici nu am luat telefonul cu mine. Apoi, colega mi-a dat chestiile, si am inceput sa vorbim si sa mai stam pe acolo, eu uitand ca mama nu stie unde sunt.Si asa a trecut o ora si un sfert.Intr-un final, am pornit spre casa, am intrat si am vazut 25 de apeluri neprel. de la mama. Am sunat-o deja stiind ce va zice. Ea fusese acasa, a vazut ca nu e nimeni, a sunat pe la toti vecinni si prietenii, nici ei nu stiau nimic, s-a panicat, apoi a plecat, si asa cum ziceam, am sunat-o si m-a certat ingrozitor de rau(nu glumesc), mi-a zis ca a plans in hohote, si nu stia ce sa mai faca, si mi-a zis ca toata vara nu mai am voie la calculator, tv, telefon si asa mai departe.Plus,eu aveam pe calculator o parola, pe care numai mama o stia(si tata), si mi-o punea aproape in fiecare seara, sau cand venea de la serv., si ea tot in ziua respectiva a aflat ca stiu parola(am ghicit-o), lasand calculatorul aprins cand m-am dus la colega acasa.Acum e suparata foc si nu stiu ce sa fac, mama e asa mai sperioasa si o inteleg, dar nu stiu ce sa fac sa mai 'linistesc' un pic lucrurile, macar sa-mi lase telefonul sau ceva.Va rog frumos, ajutati-ma. sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa respecti ce-ti spun parintii. Discuta cu ei si promite-le ca nu se va mai repeta. Arata-le ca-ti pare foarte rau pentru necazul cauzat. Nu cere vreo rasplata pentru asta, cateva zile comporta-te exemplar si sunt sigur ca o sa ridice toate interdictiile. Bineinteles ca si in continuare trebuie sa te comporti bine.
Succes si numai bine!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lasa-l naiba de telefon, de asta iti arde tie? Poate o vara fara telefon, calculator si TV te va invata ce inseamna macar un pic de responsabilitate.

| spyman a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ai deloc dreptate!

| Brigaela a răspuns (pentru spyman):

Tot ce scrii mai sus imi demonstreaza ca am dreptate. Da-mi argumente ca n-am dreptate. Spune-mi cate ore o ajuti pe mama ta in gospodarie, cate responsabilitati iti asumi, cum nu ti se intampla niciodata sa iesi din cuvantul parintilor, ce rezultate ai la olimpiade, cum rspecti cu strictete ce iti spune mama ta si niciodata nu o minti, inseli, nu uiti sa-i spui lucrurile pe care le faci, te porti in fiecare clipa in asa fel incat sa fie mandra de tine si sa nu aiba nimic sa-ti reproseze. Tu insa o minti (ceea ce este ingrozitor si nu se face absolut niciodata in fata parintilor), furi parola pe ascuns (ceea ce este absolut de neinteles) si consideri telefonul mai important decat cuvantul mamei tale (care ar trebui sa fie sfant). Nu ti-e deloc rusine?

mira
| mira a răspuns:

Fa niste treburi gospodaresti ca s-o impresionezi pe mama ta.

| Alexandra. a răspuns:

Tu, stiind ca mama ta este asa de grijulie si panicoasa, trebuia sa ii spui ca vei lipsi putin de acasa.winking

| ANONIM10000000000 a răspuns:

Spune-i ca iti pare rau sai ca nu ti-ai dat seama cum a trecut timpul de repede...si ca ai crezut ca te vei intoarce repede... spune-i ca de acum vei avea grija sa o anunti cand mai pleci undeva. oricat de aproape ar fi si rog-o ac macar la telefon sa te lase sa mai vorbesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da unde traiti frate?laughing du-te de aci oh go on

| mjalex98 a răspuns:

Eu in locul tau nu mi-as face griji. daca s-a speriat ca nai sunato ar trebui sati lase telefonul si daca nu til lasa ce? nu te poti distra si fara. intallnestete cu prietenii

| spyman a răspuns:

Joaca-te doar cand ea e plecata la servici

| deedee_9382 explică:

Pai, le-am mai spus de multe ori ca nu se va mai repeta, si deageaba l voi zice acum, ca nu vor credecrying Dar va multumesc pentru raspunsuri foarte mult, si mai astept si altele, cu alte ideihappy

| Euu12 a răspuns:

Cerele iertare si promitele ca nu se va mai repeta, si ca totusi meriti o a 2 sansa,

te va lasa cu timpul...