| Cr7adi a întrebat:

Buna am 18 ani sunt cu o fata de 8 luni, mama mia facut mega scanda sa ma despart de ea ca ea nu are bani ca noi, o facut scandal la ea acasa sa ne despartim, si acuma noi nu am rupt legatura si suntem intro relatie secreta, ai meu stiu ca nu mai sunt cu ea. Acuma mama imi spune ca am avut ceva probleme financiare, ca fata de 16 ani face vraji pe noi, eu deja sunt exasperat de atitudinea ei.Ma uimeste ce poate sa spuna, nu mai zic ca mia jignit iubita in utimul hal fara sa o cunoasca. Vreau sa imi spuneti ce atitudine sa adopt ca psihic e greu sa stai cu presiunea ca vor putea afla ca sunt cu ea, din moment ce ei vb asa despre fata pe care o iubesc.Rog sfaturi.

2 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Fă ceea ce te face fericit! Dacă spui că părinţii au judecat-o fără să o cunoască, nu e okay. Încearcă să porţi o discuţie despre, vezi ce argumente aduc. Încearcă să le explici că banii nu sunt totul şi că ar trebui să îi dea măcar o şansă iubitei tale. Sper ca totul să decurgă bine. Baftă!

| anonimg a răspuns:

Intreab-o pe mama ta: "Dumnezeu pe cine iubeste cel mai mult: pe cei bogati sau pe cei saraci? Cine vor fi mantuiti: cei bogati sau cei saraci? Cei buni sau cei rai?"
Cu toate acestea o prietenie se face cu o tinta; si aceasta este casatoria. Altfel, prietenia fara o tinta va fi un esec; va fi mai multa suferinta decat bucurie. Iar daca la sfarsit vei vedea ca nu va potriviti, v-ati chinuit amandoi degeaba, si in zadar ati trecut prin multe suferinte. De aceea o prietenie se face cu judecata. Ai insa lucrul acesta bun: ca nu judeci dupa infatisare -adica dupa pozitie sociala ori alte lucruri materiale. De regula cei instariti sunt oameni rai si judeca dupa infatisare (vezi mama ta).
Ce poti face acum (si macar acum sa faci asta) este sa te pleci pe genunchi si sa ceri ajutorul bunului nostru Tata ceresc. El este dornic sa te ajute mai mult decat iti poti imagina. De aceea te sfatuiesc ca pe un frate sa te pleci pe genunchi si sa ii spui Lui tot ce ai pe suflet, in cuvintele tale. Daca Ii vei incredinta problemele tale sa ai certitudinea ca le va rezolva cum este mai bine pentru tine. Nu lua tu hotarari, ci lasa-L pe Dumnezeu sa aleaga si sa hotarasca pentru tine.