| Suki111 a întrebat:

Buna, am 19 ani si anul ăsta m-am apucat de fumat, pana acum nu înțelegeam de ce oamenii fumează, însă acum înțeleg. Părinții mei sunt nefumători, au fumat in tinerețe, dar s-au lăsat cu timpul. Acum ei nu sunt anti fumat, dar nu sunt nici pro, sa fiu sincera nu știu cum vor reacționa când o sa afle. Nu muncesc, sunt studenta așa ca încă nu sunt independentă financiar, îmi e puțin rușine sa le spun ca jumătate din banii pe care ii primesc de la ei sunt "arși" pe țigările mele (nu fumez mult, îmi ajunge un pachet 2/3 săptămâni, depinde). Cum sa le spun ca fumez?
Nu vreau sa le ascund asta.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iti asumi ca poate nu sunt de acord si atunci pot sa iti spuna sa te descurci singura cu chiria si cheltuiele.Nu trebuie sa ii consideri pe altii obligati sa iti sponsorzeze viciile. Daca tii mai mult la a fuma decat la a avea parte de ajutorul.lor, spor la fumat.Nimeni nu poate lua altora dreptul de a -si ruina sanatarea daca cineva tine la asta neaparat.

| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul iti faci doar un mare deserviciu:
- in primul rand iti distrugi plamanii si risti un cancer pulmonar la o varsta foarte frageda apoi
- arzi banii munciti de parintii tai, adica pur si simplu iti bati joc de munca lor

Ma astept ca parintii tai sa fie total dezamagiti in decizia ta asupra fumatului i daca as fi in locul lor, ti-as taia veniturile, ca sa te fortez sa-ti respecti parintii si sacrificiul lor sa te intertina, sacrificiu de care tu iti bati joc, arzand la propriu banii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Direct.

| VoidEternal a răspuns:

Păcat că în loc să înțelegi lucruri despre viață, despre tine, despre lumea în care trăiești ai înțeles de ce fumează oamenii. Există lecții mai utile de învățat.

Lasă-te cât poți, fumatul îți aduce fix 0 beneficii și nenumărate dezavantaje. Știu că știi. Ascultă de logică.

Răspuns utilizator avertizat
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Explica-mi si mie te rog, de ce fumeaza oamenii, am 29 de ani, si nu am inteles nici pana acum de ce fumeaza oamenii tigari normale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai inteles? Fie minti in legatura cu cat fumezi fie nu ai inteles nimic.
Cat despre cum le spui. Cu un sentiment de rusine putin constrans, mentionezi faptul ca esti constienta ca nu este un lucru bun si ca probabil vor fi putin dezamagiti de tine dar iti confera o senzatie de bine, te ajuta sa treci peste o zi stresanta, etc.
Poti sa le spui cum doresti atata timp cat nu o faci intr-un mod arogant.
Il plus spre surprinderea ta, probabil vor fi foarte intelegatori si in acelasi timp probabil se asteptau la o situatie de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le spui, le arăți. Vi acasă, îți aprinzi o țigară în fața lor, tragi and that's all.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca, viitori mei copii sa nu vada sfatul asta, pentru ca ii voi bate pana le voi rupe mainile si vor fuma cu picioarele laughing))

| MihaiSpeedster a răspuns:

Înainte să le spui, fă-ți un favor și du-te la un spital de oncologie. Dacă se poate în salon sau sala de tratament, unde oamenii fac chemoterapie. O să vezi atâta suferință încât îți va fi greu să fumezi după aceea. Oameni fără păr, cu pielea atârnând de oase, și branule atârnând de piele, cu privirea speriată dar resemnată în același timp, cu speranța unui miracol și aproape certitudinea prohodului în gând…

| and0ra a răspuns:

Nu prea este un mod in care sa le explici asta, problema in sine e ca nu poti veni cu argumente pro la situatia asta, pentru ca nu exista happy Atat timp cat parintii tai nu sunt total impotriva, nu vad de ce ti-ar fi atat de frica. Eventual incearca intr-un mod mai subtil sa ii intrebi ce parere au, gen "Uite prietena mea X fumeaza si parintii au certat-o de mama focului, voi ce ati face daca eu as fuma lol?" si daca ii vezi ca isi fac cruce si spun "Doamne fereste" macar stii ca nu trebuie sa le spui laughing
Eu am 18 ani, fumez electronica de unica folosinta sau tigari normale dar asta foarte rar, doar cand ies in oras cu prietenii, cam o data sau de doua ori pe luna. Mama e fumatoare dependenta si i-am spus fix in prima zi in care mi-am luat aia electronica. Nici ea nu e pro sau contra fumat, a spus ca daca e sa fumez nu ma poate opri. Nu ai ce sa faci altceva decat sa le spui direct "vezi ca fumez". Daca ai o relatie mai buna cu mama spune-i doar ei. Cel putin eu asa am facut.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Scurt si la obiect > LASATE DE FUMAT! in timp de la aceste tigari contrafacute cu tot felul de rumegusuri in ele poti avea de la boli de plamani, boli de inima si a altor organe interne inclusiv pierderea acuitatii vizuale la ochi si o sa vezi putin in ceata, inclusiv boli de piele si tot felul de negi, iar de la fumat pot iesi nasteri cu malformatii si alte probleme.

| akaanne a răspuns:

Te duci la ei și le spui în fața fara nicio reținere, daca ei reacționează urat îți asumi știind că ei sunt nefumători. Și de aici depinde de tine daca vrei sa continui cu fumatul sau nu.