| AlyyCx a întrebat:

am neovie neaparat de un sfat. Prietenul meu mi-a propus sa se mute la mine. Mi-a spus ca financiar se va ocupa el de toate si... am acceptat pentru ca eu il iubesc tare mult si el enorm. Amandoi avem 19 ani iar el este mai mare cu vreo 4 luni decat mine. Amandoi suntem studenti eu anul 1 la politehnica iar el anul 2 la ETTI. Noi suntem impreuna de jumatate de an si stiu ca inca suntem "mici", insa si eu daca eram in locul lui as fi procedat la fel pentru ca intre noi este ceva serios care chiar as vrea sa nu se termine niciodata. Cu mama mea nu am discutat inca desii cred ca va fi de acord cu mine pentru ca il simpatizeaza foarte mult pe prietenul meu. Sincer nu am discutat cu nimeni chestia si mi-ar fi de folos un sfat, o incurajare, orice.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca maicata e divortata merge sa vina pe capu vostru numai sa nu se dea la viitoarea soacra pentru ca se mai intampla un eveniment ca asta la diverse neamuri clandestine

| AlyyCx explică (pentru mgtow):

In cazul meu nu este asa.

| Maximus a răspuns:

Atata timp cat exista respectul reciproc, din respect se naste dragostea rezultata din simpatie nu vad de ce anume ti-ar fi teama. Iubind o persoana inseamna ca ai incredere in ea, ca iti ofera clipe in care te simti increzatoare si in siguranta. La un moment dat trebuie sa faci acest pas, insa nu trebuie sa traiesti cu teama ca daca pe viitor relatia nu va merge. Ca in orice relatie probabil a-ti avut urcusuri si coborasuri. Aceste dificultati trebuiesc depasite impreuna astfel nu mai este relatie, nu mai exista sentiment reciproc si nici dorinta de a fi alaturi unul de celalalt.
Maximus

| AlyyCx explică (pentru Maximus):

Intr-adevar, mi-e putina teama pentru ca el este o fire mai complicata si uneori ne mai suparam noi pe motive intime sa zicem. El ma intelege mereu si am incredere in el pentru ca el obisnuia sa bea alcool destul de des si odata s-a ametit de tot si a iesit cu scandal, insa el a renuntat la bautura cred ca de aproape 2 luni si asta ma face sa cred si imi da speranta ca el chiar ma iubeste si e dispus sa faca multe pentru mine. In sinea mea sunt foarte entuziasmata ca o sa locuiasca cu mine pentru ca si asa de ceva timp mai vine pe la mine sa dormim. Eu sper sa fi luat decizia buna si pe viitor voi vedea cum stau lucrurile, important e sa traiesc prezentul.

| sofisis a răspuns (pentru AlyyCx):

Daca a avut probleme cu alcoolul fii totusi cu bagare de seama si ai MARE grija pe viitor. Nu te lasa pe tanjeala pentru ca nu a mai baut 2 luni... daca are patima asta, va revenii.
Un plus pentru tine e ca e casa ta si ii poti arata oricand usa.
Neintelegeri, certuri. chiar si scandaluri apar in orice cuplu.

| AlyyCx explică (pentru sofisis):

Nu avea probleme cu alcolul doar ca el atunci cand iesea cu baietii mai venea ametit etc... iar atunci cand ne-am certat a devenit cu totul alta persoana. Am luat in seama faza ca mai venea baut dar am avut mai de mult o discutie cu el. Oricum l-am descris cam urat la faza cu lcoolul laughing, multumesc pentru raspuns.

| KodrutZ a răspuns:

Foarte bine daca luati viata in serios. Cu un mic amendament - sper ca el munceste si nu stati amindoi pe banii parintilor lui. Daca el se ocupa de cheltuieli, sper ca tu gatesti bine.happy

| AlyyCx explică (pentru KodrutZ):

Momentan ne sustin parintii financiar pentru ca efectiv nu ne ajunge timpul... el are seminarii in fiecare zii si sta aproximativ 8 ore la facultate... de unde timp? Ca si experienta de munca, un an a fost angajat la un call center pentru ca in ziua de astazi din pacate nu prea te angajeaza nimeni fara acolo o mica experienta in absolut orice domeniu. Insa parintii nostri au o stara financiara destul de buna si ne pot intretine acuma cat suntem si noi la facultate. Da, este rusinos sa mai fii pe banii parintilor la 19 ani insa nu se poate altfel.

| sofisis a răspuns:

Eu una nu vad problema ta...ne intrebi daca ai facut bine ca ai acceptat?
Oricum intr-o relatie adulta mare parte din timp il petreci in aceeasi casa... faptul ca are oficial acolo hainele si ca, contribuie la cheltuieli.e normal.
Un singur sfat iti dau...nu il lasa sa se ocupe el de cheltuieli. Faceti totul jumi-juma.

| AlyyCx explică (pentru sofisis):

Bineinteles ca nu o sa-l las sa suporte el toate cheltuielile. Multumesc de raspuns.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este nicio problema daca va mutati impreuna. Este o experienta care mai tarziu te va ajuta cum sa locuiesti impreuna cu altcineva. Chiar daca el este alesul sau nu. La inceput va fi mai greu, pana va gasiti echilibrul, cine se ocupa de ce, dar chestia asta trebuie sa o stabiliti voi intre voi, din punctul meu de vedere mi s-ar parea un pic inutil sa iti spun ce reguli sa va faceti. Pana la urma asta depinde de voi. Iar mai tarziu, mai ales daca este garsoniera s-ar putea sa apara certurile (pentru ca din proprie experienta atunci cand stai prea mult cu cealalta persoana vor aparea certuri, mai ales daca se intampla sa nu aveti o ocupatie in perioada respectiva, cum ar fi sa zicem in vacanta de vara si niciunul nu lucreaza sau nu are practica). Important este sa stiti sa gestionati aceste certuri si sa comunicati.

| ywar a răspuns:

Mutatul impreuna reprezinta o proba foarte buna care va da raspunsuri unor intrebari precum: e relatia voastra suficient de puternica incat sa rezistati zi de zi impreuna cu bune si rele? Daca treceti de asta, chiar merita sa mergeti pe acelasi drum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa nu va grabiti. De fel cei care se muta de mici impreuna se plictisesc repede unul de altul.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu! laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ca nu s-a intamplat la tine nu inseamna ca toti sunt la fel.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, dar voiam sa arat ca nu este intotdeauna cazul. laughing Dupa toata lumea care vrea sa se mute impreuna si iti citeste mesajul o sa devina deprimata. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Devin deprimati doar daca sunt prosti. De fel cei din ziua de azi ( inainte de 20 ani ) se plcitisesc in "relatiile " lor de 2 luni, ce sa mai zic cand se muta impreuna. Da, primele saptamani e ceva nou, interesant etc dar dupa apar micile chestii care te enerveaza. Partea buna care ramane e sexul, nu iti mai bati capul sa mergi la ea, si asa poti sa faci si in fiecare seara/dimineata / dupa-amiaza etc laughing.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) Ma refeream ca dupa ce iti citesc raspunsul nu mai vor sa se mute impreuna. Iar pana la urma si daca merge si daca nu merge, si daca se plictisesc repede si daca nu, este o experienta pe care o pot folosi pe viitor pentru o relatie potrivita. Stiu deja ce greseli au facut, ce sa nu faca si ce sa faca. Pana la urma daca se muta impreuna chiar nu au ce pierde (mai ales daca asta doresc amandoi). Daca cei doi chiar nu se potrivesc, faptul ca vor locui sau nu impreuna chiar nu face nicio diferenta, oricum relatia nu va merge. Doar ca, mutandu-se impreuna observa chestia asta mai devreme decat mai tarziu.

| maryus24 a răspuns:

Fa ceea ce simti, daca esti capabila sa realizezi ceva, sau daca vrei sa ramaneti impreuna

| OmniSpirit a răspuns:

De ce te temi ca relatia voastra se ma schimba?
In subconstient ai o oarecare teama ca el se va schimba si ca posibil parintii nu vor vedea cu aceeasi ochi.