| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutor. Ma mut la o scoala noua in Iasi (eu stau in Suceava) si intru in clasa a 7a. Imi este foarte frica deoarece profesorii sunt deja obisnuiti cu elevii si eu voi parea in plus. La fel si elevii au deja grupurile formate si eu voi sta singura. Imi este foarte frica. Imi puteti spune va rog ce sa fac pentru a face o impresie buna profesorilor si pentru a-mi face prieteni noi repede? Sunt foarte speriata. Ofer funda va multumesc mult!

8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poarta-te normal, fii sociabila, nu iesi in evidenta nu sta intr-un colt sa zica de tine ca esti aroganta sau ai ceva cu ei. Nu musca nimeni. Nu te alia cu leprele care au firma proasta dar nu le arata nici dusman, nu comenta de rau pe nimeni. Lauda colegii ca sunt imbracati bine, cere o radiera, pune intrebari banale despre cum merg autobuzele, unde e buna pizza si vezi cu cine poti comunica. Nu trebuie niciodata sa te iubeasca toata lumea. Incearca sa iti corectezi accentul, e diferenta, pe unii ii vor amuza, altii nu vor aprecia. Nu incerca nici sa vorbesti ca la stiri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti o persoana introvertita cam asa va fi. Daca te porti normal, n-are ce sa se intample.

| Notmyaccount a răspuns:

Pai in primul rand FII TU. Nu trebuie sa pozezi in ceea ce nu esti.
Sa faci o impresie buna profesorilor, nu va fi foarte greu. Trebuie sa iti arati intereseul fata de materia lor si sa ramana cu impresia ca esti bine crescuta.
In schimb, nu vreau sa te descurajez, dar cu colegii iti va fi mai greu. Desigur daca te vei face placuta de catre profesori, ei vor incerca sa te ajute sa te integrezi ( dar in cea mai mare parte depinde doar de tine). Nu trebuie sa pari disperata. Nu trebuie sa faci orice ca sa primesti atentie. Incerca sa vorbesti cu toata lumea si in prima faza incearca sa fii draguta chiar daca ei nu sunt la fel... ( la ei, ca si la tine va fi o perioada de acomodare.). Daca in caz rautatile din partea lor continua, incearca sa le raspunzi la fel de rautacios, dar subtil si elegant, ca sa vada ca le dai clasa. Nu te grabi sa te duci sa comunici profesorilor fiecare problema. ( Asta doar in cazul in care nu intervine violenta fizica). Nu trebuie sa ii lasi sa creada ca intre tine si ei exista un conflict...
Cu siguranta vei reusi sa te imprietenesti cu cineva in primele saptamani. ( iti spun din experienta ca acel cineva este colegul sau colega care are probleme cu restul clasei). Asa ca prin intermediul respectivei persoabe incearca sa te imprietenesti cu tot mai multi cilegi pana cand iti formezi un grup de prieteni cu care sa nu mori de singuratate. Iar apoi poti alege cativa in care poti avea incredere, si cu care poti deveni mai mult decat o amica.
Nu iti face griji, nu tot timpul este asa de dur precum iti imaginezi. Si nu uita ca orice sfarsit e un nou inceput.

| JulietteJokes a răspuns:

Buna! Mi-am permis sa iti raspund la intrebare deoarece cand am fost la varsta ta am trecut prin acelasi lucru. Ideea e sa fii tu si sa nu incerci sa impresionezi, trebuie sa stai linistita fiindca la varsta ta copiii nu sunt asa rai, iar profesorii sunt in general primitori si draguti fata de elevii noi, mai ales daca faci o impresie buna si stai cu mana pe sus. Stai linistita, copiii sunt curiosi si nu va trebui sa te bagi in seama cu forta fiindca vor veni ei la tine. happy Ideea e sa fii comunicativa si deschisa SI STAI LINISTITA! Succes happy

| anonim_4396 explică (pentru JulietteJokes):

Multumesc mult!

| Evelinmariaa a răspuns:

Eu sunt din Iasi, dar am avut aceeasi problema ca si tine. Aveam aceeasi frica, o frica de nereușită, de eșec, de imposibilitatea de a ma adapta. Mi-a fost greu primele 3-4 luni, stăteam mai mult singura, nu vorbeam, eram cam închisă in mine, insa dupa un timp am realizat ca trebuie sa fac ceva. Am inceput sa vorbesc cu niste fete dupa care încet, încet, totul s-a rezolvat. In acest moment ma simt extraodinar. Tot ce trebuie sa faci este sa ai încredere ca in final totul va fi bine, si ca dupa orice stare mai proasta, cu siguranta, vei fi bine :*

| p3mery a răspuns:

Fii tu insuti. O sa dureze pana te vei acomoda, conteaza cum sunt si ceilalti elevi. Sigur profesorii te vor primi cu cea mai mare bucurie. Te vei integra usor. Incearca sa zambesti si sa fii calma, nu te mananca nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru p3mery):

Multumesc!