| DianaMiruna a întrebat:

Am o intrebare...Cum pot sa-mi fac prietena sa nu se faca emo? Vrea sa se faca emo din cauza unui baiat care era emo si a fost cu el si acum a inceput sasi taie venele sa asculte muzicaa tristaetc...Are doar 12 ani si a inceput si sa fumeze! Va rog ajutati-ma!--fundita--!

Răspuns Câştigător
| TheLittleReaper a răspuns:

Tu trebuie sa o faci sa realizeze ca nu trebuie sa devina emo pentru un baiat,parerea mea e ca nu ar trebui sa devii ceva ce nu esti sau sa te iei dupa ce fac altii,fiecare e original in felul lui,ar trebui ca ea sa realizeze asta,pana atunci incearca sa o faci sa inteleaga ca nu e bine ce face,plus ca fumatul e daunator pentru copii,nu avem inca plamanii pregatiti pentru asa ceva,incearca sa vorbesti cu ea,(pana la urma emo e doar o toana,o sa se plictiseasca,iar baiatul acela se pare ca nu o mai place daca s-au despartit,intreab-o de ce vrea sa-si taie venele,ce motive are,de ce asculta muzica trista,ce motive ar avea sa se sinucida, si daca are zii ca sunt oameni cu mai multe greutati decat ea si ei nu sa-u omorat, tu trebuie sai fii alaturiwinkingwinking:*pa

7 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Buna.
Stilul emo este cel mai renumit stil.Mie imi place stilul vestimentar la un emo.Este foarte cool.
Dar, sunt unele persoane care adopta acest stil doar pentru ca e la moda, iar altele nu-l il adopta, asa sunt ei, asa se formeaza.
Prietena ta are doar 12 ani.Ea nu se face emo.Pun pariu ca ea nici macar nu stie ce inseamna emo.Ea acum este intre perioada copilariei si perioada adolescentei.Este intre cele doua.Are o criza de identitate, nimic mai mult.
Cica fumeaza si isi taie venele...
Face asta doar pentru a se da smechere si pentru a parea cool fata de baiatul cu care este.
Plus ca muzica aia trista a inceput sa o asculte de cand cu baiatul emo.Ea nu este o adevarata fana a muzicii pe care o asculta, o asculta doar asa, sa fie in treaba.
Tu trebuie sa o intelegi.Las-o in pace.Nu poti face nimic.Ea nu o sa te asculte.
Tu ar trebui sa discuti cu unul dintre parintii ei.Trebuie sa le spui in ce situatie este fiica lor.
Bafta!

| scump3tea a răspuns:

Daca e cu caracter tare, e greu de convins.Incearca sa ii faci cunostinta cu un baiat:dragut, atent (sa nu fie emo), generos.Si fa-o sa se indragosteasca de altcineva stiu ca e greu.E greu si sa uiti o persoana pentru care esti in stare sa iti tai venele.Dar nu merita.E apina se va casatori va mai avea multi baieti asta la sigur si pe urma ii va parea rau pentru tot ce a facut.

| ImpotrivaSistemului a răspuns:

...alta care viseaza, deschide'i ochii si dai 2 palme, spunandu-i sa se trezeasca dracu la realitate ca habar nu are ea ce face la 12 ani

| Vögeln a răspuns:

Pai arta'i o baba urata si vai sh'apar de capu ei si spune'i ca asa o sa ajumga si ea!
si faza cu taiatu.
cred ca ar trebui sa'si dea seama ce inseamna viata...
sa stie ce se poate intampla daca patzeshte un accident.
adica daca isi taie venele risca sa'si piarda viatasad.
trebuie sa simta pe propria piele( singura si ajutatalaughing )
spre ex:
eu am facut o reactie alergica de la o patila si am facut stop-respirator pentru 1... laughing
dar m-am speriat. si am realizat ca nu pot sa pierd tot ce amtongue
fundabatting eyelashes?

| DanielaMe a răspuns:

Scumpo, ideea este ca ea e practic " oarba" deoarece tine mult la ceal tip, cear va ajunge un bosorog sau o sa se sinucida si ea va avea o viata de ****. Spune-i ca merita mai mult decat o moarte crunta.

| AlexShadow26 a răspuns:

Trebuie sa ai grija cu ea sa iti alegi cuvintele cu grija si s-o faci sa realizeze ca asta e un lucru rau sigur nu ai vrea sa te intilesti cu un emo daca nu esti ai grija vb din propria experienta

| blondie a răspuns:

Daca e genul de persoana incapatanata nu ai ce sa ii faci. Asta o stiu din propie experienta cu o prietena care a vrut neaparat sa isi faca piercing in limba si nu am avut ce sa ii fac sa se razgandeasca, in orice caz, incearca sa o convingi ca nu e bine ceea ce face si ca baietii vin si trec si poate nu o sa ii mai placa de el peste ceva timp, si nu e nevoie sa se faca emo pentru un baiat chiar daca ii place de el. Ea nu trebuie sa se schimbe pentru nimeni.