| Cherrylicious a întrebat:

Buna am si eu o 'mica mare problema' am o sora mai mare de 18 ani implineste peste 1 luna 19. eu am 15 si peste 5 luni implinesc si eu 16 diferenta dintre noi e de 3 ani si 4 luni. nu mi se pare chiar asa mare dar ea e foarte rea cu mine nu o mai suport ma loveste imi vorbeste urat si doar cand are nevoie de mine imi vorbeste frumos. in seara asta ne-am certat acum 10 minute eu plang chiar acum cu lacrimi in ochi scriu de cateva seri plang mereu ca ea ma ameninta ca ma spune alor mei ca am prieten si ca fumez dar eu nu fumez m-am prostit la cateva baluri idea e ca si ea se prosteste eu o ajut pe ea cu multe si am ascunt multe de ai mei ca sa o ajut pe ea si nu am dat-o in gat niciodata dar nu mai suport sa ma ameninte. am ajuns in stadiul in care pot sa spun ca o urasc ca nu o mai suport nu o simt ca pe o sora se comporta extrem de urat ma face sa sufar eu de ce nu pot fi fericita? vi se pare ca sunt prea mica sa am o relatie incat ai mei sa reactioneze urat cand o sa le spuna maiine? ajutati-ma va rog din suflet.multumesc sad.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este bine ca parintii tai sa stie ca ai un prieten pentru ca asa nu poate sora ta sa te santajeze. De asemenea este bine sa-i aduci si ei aminte ca i-ai tinut spatele, ca ai fost o sora buna, cand a avut ea nevoie de tine. S-ar putea sa nu te spuna, tocmai pentru a te putea santaja si a te teroriza pe mai departe.
Nu stiu ce relatie de familie aveti voi, dar eu cred ca ati putea fi surori bune daca ati fi mai atente una cu cealalta, daca nu v-ati vana greselile si daca sora ta, care e mai mare, s-ar gandi ca a fost si ea ca si tine.
Pe de alta parte s-ar putea sa se simta responsabila, pentru ca e mai mare, ca stie de prietenul tau si daca ai tai afla o s-o certe si pe ea ca n-a avut grija de tine, sau ca a stiut si nu le-a spus.
Este greu sa fii sora mai mare. Eu am fost. Fratele meu este mai mic cu 6 ani si asa ca de multe ori trageam ponoasele in locul lui. Ma enerva si de multe ori ma razbunam si eu pe el, dar nu imi aduc aminte sa-l fi parat la ai mei si nici el pe mine. Relatia noastra s-a imbunatatit in ani, acum suntem foarte apropiati, desi cand eram mici nu ma gandeam la asta. Eram mereu stresata ca face o prostie si i se intampla ceva rau. Poate si ea simte la fel. Totusi, iti spun inca o data - despre prietenul tau spune-i macar mamei tale. Ea va stii sa-i spuna si tatalui tau. Ai grija pe viitor, daca crezi ca sora ta este rau intentionata, sa nu afle nimic rau despre tine sau cel putin incearca

4 răspunsuri:
| Beykutza a răspuns:

PetroBlack are dreptate! Fa ce ti-a spus ea si totul se va schimba!

| PetroBlack a răspuns:

Pai in primul rand ar trebuie sa o iei pe mama ta de o parte si sa-i spui ca ai cunoscut un prieten si ca ai vrea sa le faceti cunostinta ii spui ca ii place de el ca vrei sa stii ce crede ea despre asta, de aici va iesi o alta discutie, cum sa te protejezi de sarcini si alte chesti d-astea, dar de la 16 ani ai tai nu e indicat sa-ti incepi viata sexuala, deorece esti in crester, iar daca mama a nu te va lasa cu acel baiat inseamna ca are motive intemeiate, e OBLIGATORIU ca si baitul sa te duca la parintii lui, astel iti arata ca ii pasa de tine, ca te iubeste si ca vrea o relatie serioasa, dar un baiat intodeauna va vrea mai mult de la tine, eu am aproape17 ani crede-ma dar faptul ca prietenele mele plangeau din cauza fostelor lor relatii ca s-au terminat foarte prost m-a facut sa ma ganddesc de doua ori inainte de a avea un prieten... Acum trebuie sa ii spui si despre sora ta ca te terorizeaza si chestii d-astea eu am o sora dar mai mica care ma terorizeazalaughing mereu m-am gandit ca as putea sa schimbam rolurile, dar ma gandesc ca lasa ca e mai mica si ca e asa si pe dincolo, si ca nu vreau sa o fac sa sufere, dar pe sora ta chiar nu o intelegstraight face... Sper ca ti-am fost de ajutorkiss as vrea sa ma ti la curent poate iti mai pot da sfaturi, nu uita prietena ta cea mai buna ar trebui sa fie mama [in cazul meu nu a fost asasad] si sa discutati calm fara tipete, stand jos pe canapea, intr-un cadru linistithappy

| PaisonPink a răspuns:

Incearca sa discuti cu ea mai intai... asteapta cateva zile de la discutei si vezi ce se intampla. Cauta dovezi ca sa o bagi pe ia la inaintare sau putin sa fiti egali in fata parintilor. Daca nici asa nu merge pune problema in fata unui psiholog scolar. Poate te va ajuta el ...mereu are un sfat bun pentru noiwinking

| Gggeorgiana a răspuns:

Nu o sa aiba de ce sa se supere...si problema intre tine si sora ta se va rezolva si ea candva.