| Angel_Lory_1996 a întrebat:

Bună, am și eu o problema dacă ma poate ajuta cineva cu câteva sfaturi. De ceva timp iubitul meu a început să-mi facă reproșuri precum ce te-ai îngrășat câte coșuri ai etc am început sa nu ma mai simt bine în pielea mea, ce e de făcut să-mi revin deoarece sunt într-o situație stânjenitoare?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Iubirea are capacitatea de a orbi ratiunea, desi nu te iubeste honey, asta e, next

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sa il lasi.
Niciodata o persoana ce te iubeste nu ti-ar reprosa aceste lucuri. Daca tu chiar ai avea o problema cu aspectul fizic, el ar trebui sa te sustina si sa fie langa tine sa repari aceste lucuri fara sa te jigneasca.
El se vede ca e genul de om doar la bine. Daca ai ramane insarcinata ce ar face? Ca atunci te ingrasi, te modifici, ai probleme hormonale...

| Angel_Lory_1996 explică (pentru Freya1):

Chiar nu stiu ce este de făcut încep sa nu mai stau bine cu nervii și sa ma închid în mine și ce ma doare și mai tare este ca nu sunt vreo supraponderala am 1.63 și 62 de kg

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Like

| Freya1 a răspuns (pentru Angel_Lory_1996):

Nu trebuie sa stai tu langa el sa iti scada stima de sine si sa incepi sa ai complexe de inferioritate.
Eu zic ca daca ai avea o problema, ai vede si tu ca doar nu ai si orbit.Si eu am luat la viata mea in greutate, sau am slabit mai mult ca nici eu nu sunt perfecta dar niciodata, repet niciodata vreun iubit de al meu cat de magar ar fi fost nu m-ar fi jignit asa.
Eu cred ca ar trebui sa il iei o data deoparte, sa ii spui ca trebuie sa vorbiti ceva si sa incepi sa ii enumeri defectele fara sa il lasi sa te intrerupa iar dupa ce ai terminat, sa ii spui ca tu te simti perfecta si nepretioasa si nu mai ai de gand sa stai cu unul ca el cu atatea lipsuri mai ales mentale.

| Angel_Lory_1996 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc mult

| SilentRain a răspuns:

De ce mai stai cu el?
Cauta unu sa te iubeasca asa cum esti
Eu daca eram in locul tau ii faceam"copilmente" in fiecare zii lui
Ca e gras, ca n-are abdomen plat cu patratele, etc

| Angel_Lory_1996 explică (pentru SilentRain):

La asta ma gândesc și eu ca nimeni pe pământul asta nu este perfect cu toții avem defecte dar dacă ne iubim persoana de lângă noi o acceptam asa cum este

| RAY a răspuns (pentru Angel_Lory_1996):

Iubirea are capacitatea de a orbi ratiunea, desi nu te iubeste honey, asta e, next

| anamariarot a răspuns:

Purtătorii ăștia de pu.ță cu aere de masculi alpha ar merita niște cărți peste capetele alea seci.
Și mie îmi reproșa ex-ul că m-am îngrășat(ba chiar l-a pus și pe ta-su să-mi bată apropouri, în condițiile în care ta-su avea peste 120 de kg-fără exagerare), că mă machiez nu știu cum, că ascult un anumit gen de muzică pe care el nu-l agreează etc. După cum a zis și RAY, iubirea te face orb, astfel încât poți minimiza defectele unei persoane până la a le ignora în totalitate și așa ajungi să te complaci într-o relație toxică unde ești abuzat/ă(că poate fi valabil și la băieți/bărbați) emoțional. Nu doar că îți este zguduită stima de sine, dar poți ajunge la tot felul de tulburări(bulimie, anorexie, anxietate, depresie etc). Ei bine, fix așa am făcut eu(am trecut peste, crezând că e ceva greșit cu mine), motiv pentru care te sfătuiesc pe tine să nu repeți greșeala mea. Tot la despărțire am ajuns, după o perioadă în care am suportat toate bullshit-urile astea. Pune punct și găsește pe cineva care să vadă în tine mai mult decât o bucată de carne, pe cineva care să nu îți rezume existența la cum arăți și la ce porți între picioare. Există și băieți serioși care-și doresc o persoană iubitoare lângă ei, doar că trebuie să te înarmezi cu multă răbdare, pentru că în mare parte sunt temători(că au fost răniți la rândul lor sau cine știe ce motive) și pentru că în căutarea "alesului" e posibil să mai dai de alți tâmpiți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Traim intr-o lume in care se fuge de adevar dar mastile si minciunile frumoase sunt bine venite, te-ai gandit ca ex-ul tau a fost onest cu tine? Acum inteleg si eu ca femeia are toatã puterea, ea poate sa ii zica cam orice de sa-i atace stima de sine lui, dar el trebuie sa fie barbat alpha si sa nu inghitã rahatul, mai nou nu ai ce sa-i reprosezi femeii, daca ea intreaba daca sa ingrasat, tu trebuie sa fi neutru nici complimente "nu, nu iubi arãti bine" ca esti beta dar nici ca nu cumva sa o jignesti, doar sa fi indifirent "cateva kg nu omoara pe nimeni" pentru putin fund. Trist foarte trist, in loc sa fim toti onesti trebuie sa induri sau esti obligat sa minti frumos.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, n-ai înțeles. E o diferență între a-i spune unuia „prietene, vezi că ai băut cam mult" și a-i spune „du-te naibii de bețiv împuțit". O poți sesiza și singur, nu? Dacă în privința felului în care arăt o fi avut dreptate, în privința muzicii chiar nu pot să înțeleg. Dacă eram chiar atât de nasoală, de ce nu mi-a dat papucii de la bun început? Pentru că tâmpiții ăștia(sau TÂMPITELE, în funcție de caz) simt nevoia de validare, pentru că la rândul lor au o stimă de sine foarte scăzută și simt nevoia să-l pună pe celălalt în inferioritate, pentru a-și induce ideea că ei sunt mai presus.
Și te rog frumos, nu-mi mai răstălmăci mie cuvintele, că eu n-am zis NICĂIERI că femeia are toată puterea sau că într-o relație e mai presus decât partenerul ei, motiv pentru care în paranteza respectivă am menționat că abuzul emoțional poate exista și din partea unei femei asupra bărbatului. Într-o relație, partenerii au drepturi egale, cel puțin în accepțiunea mea; nu mă interesează relațiile practicate de alții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

"simt nevoia de validare, pentru că la rândul lor au o stimă de sine foarte scăzută"
Dacã e asa si fac abuzuri emotionale sunt de acord, fiind chiar neserioase doar pentru caterincã. Dar una e sa fi serios alta sa-ti bagi joc, la tipa care a pus intrebarea nu avem de unde sã stim, poate chiar a pus in greutate, asa ca mai bine ar tãcea doar sa nu o raneascã emotional? Ohh saraca de ea, luna asta 1kg, peste 1 an 10kg doar pentru ca ea nu observa ca devine obeza. In anumite momente oamenii chiar au nevoie sa fie raniti putin la egoul lor, sa iti de-a seama cã au nevoie sa schimbe ceva, nu pentru partener si pentru ei insisi.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, tot spui despre asta cu kilogramele. OK, fie cum zici tu, dar dacă e așa, de ce-i face reproșuri în privința coșurilor? Oh, eu, bunătatea întruchipată, îți reproșez cât de grasă ești, pentru că mă interesează sănătatea ta, dar nu-ți spun să te lași de fumat, chit că-ți distrugi plămânii peste ani din cauza tutunului. Vezi unde bat? E problema că unii au orgoliul lezat dacă partenerul nu mai arată într-un anumit fel, nu că le-ar păsa de sănătatea lor. Dacă suntem atât de onești, de ce nu ne asumăm asta? Dacă-ți pasă de partenerul tău care a început să ia în greutate, nu începi să faci presiuni psihice asupra lui, pentru că dincolo de faptul că n-o să ai parte de efectul scontat, o să-l cufunzi într-o stare și mai urâtă(scăzându-i stima de sine sub nivelul mării). Puteți începe să practicați un sport împreună, să gătiți împreună mai sănătos sau mai știu eu ce mijloace se pot aplica în cazul de față.

| AlexDarius3 a răspuns:

Pai nu poti multumii pe oricine, oricum, cum ti se modifica corpul nu e dupa el si nici dupa tine daca nu vrei.