| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

Buna, as vrea sa ma ajutati cu un sfat. Am 22 de ani si am o singura prietena cu care vorbesc mai mult, restul sunt doar colege. Eu imi doresc sa ies, nu-mi place sa stau in casa, dar prietena mea nu e asa. I am spus astazi sa facem o iesire undeva la munte, sa mai schimbam zona, dar nu i place sa iasa de la ea din sat efectiv. oare sunt eu ciudata ca vreau sa ies, sa vizitez, sa ma bucur de toamna asta frumoasa, sau are ea dreptate si am idei penibile..chiar nu stiu ce sa cred..si eu sunt singura ei prietena, dar nu vrea nici cum sa facem altceva decat facultate si acasa..si nu este vorba de bani..singura nu imi vine sa ma duc..ma simt asa blocata, voi ce parere aveti?

16 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E f simplu, nu va potriviti, nici una nu sunteti ciudate, ar trebui fiecare sa aiba o prietena ca cealalta.
Gaseste pe cineva ca tine, si cu prietena aceasta faceti ce aveti in comun.

| dullcat a răspuns:

Buna.Probabil ca prietena ta nu se simte confortabil cu iesiri asa de extravagante? Propune-i si tu sa iesiti mai des in orasul cu facultatea si abia apoi dupa ce prinde curaj calatoriti prin tara.Gandeste-te ca poate si din punct de vedere financiar nu isi permite, iar sa iti spuna asta in mod direct ar pune-o intr-o pozitie penibila. Daca sunteti prietene cu adevarat atunci sa stii ca va puteti distra oricum, indiferent unde va aflati, dand dovada de intelegere, empatie si bunavointa reciproca.

Have fun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Extrava... ce? A zis cumva de Bora-Bora si nu am vazut eu? Giiiizas...

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact…

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Doar pentru ca tu esti atat de privilegiat inca sa consideri o vacanta exotica ca fiind extravaganta, nu inseamna ca toti sunt la fel.Iesi din bula de ignoranta in care te afli si vei fi surprins.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu sunt surprins, tine de TIMPENIE si IMBECILITATE. Hai, sa fiu mai blind, lipsa de educatie. Daca astia care consdiera exotic sa mearga 50 km mai incolo nu ar turna bani cu nemiluita in buzunarele popilor ar avea macar din cand in cand de-o excursie. Si uneori nici nu tine de bani, ci de mindset. Uite, ieri am facut cam 63 km cu bicicleta. Non-electrica. Cost total, 3 lei cit am dat pe o sticla de apa ca mi se terminase aia pe care o luasem cu mine. Sint multi din oras care au si masini unii dintre ei dar habar nu au de obiectivul pe care l-am vizitat (o ruina a unei biserici de pe la 1400-1500).

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tampenie si imbecilitate? Din nou generalizezi totul numai pe baza propriei experiente limitate.

,, Daca astia care consdiera exotic sa mearga 50 km mai incolo nu ar turna bani cu nemiluita in buzunarele popilor ar avea macar din cand in cand de-o excursie.'' Complet irelevant pentru discutia de fata.

,, Si uneori nici nu tine de bani, ci de mindset. '' O fata care nu stie si nu vrea altceva decat sa faca drumul casa/camin- facultate si invers nu e logic ca a fost crescuta, cel mai probabil, intr-o familie modesta, unde necesitatile de baza primeaza, nu distractiile sau iesirile, vacantele etc? Deci degeaba aduci vorba de mindset si de altii care sunt ignoranti fata de locurile pe care le viziteaza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Ba da, e relevant. Ca biserica ii vrea saraci si prosti. Adica ne-educati si limitati ca niste cai care au draciile alea la ochi ca sa vada pe unde merg si nu sa se uite dupa morcovii de pe marginea drumului. Si nu doar biserica, si politicul.
Familii modeste au dat oameni care au schimbat lumea. Faptul ca e familie modesta e un argument in plus ca sa NU le taie aripile copiilor si sa constientizeze ca educatia si deschiderea spre cunoastere sunt cheia pentru a iesi din milul in care se zbat. Iesitul din sat/comuna cit mai departe e un mod de a te deschide si a incepe sa cunosti. Si se pot face si pe bani putini, cum ziceam.

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum zici tu.

Nu am spus ca familiile modeste sunt limitate in ce priveste inteligenta sau ca fata trebuie sa stea izolata, ci am facut apel la empatie, in caz ca n-ai vazut ce am raspuns,, Propune-i si tu sa iesiti mai des in orasul cu facultatea si abia apoi dupa ce prinde curaj calatoriti prin tara.''

Chiar nu e nevoie ca orice discutie sa devina despre politic, religie si nu mai stiu ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Din ce a descris ea, ori e oras, ori e in Mont Blanc, tot cam aia e. O scoate din sat.

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai mare dreptate, oricum am realizat ca degeaba incerc sa o scot. Daca nu vrea, nu vrea. Nici nu ma mai rog. Merg singura pana o sa gasesc persoane cu acelasi mod de gandire.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Tu poti doar sa le arati calea catre soare si lumina celor din jur. Daca ei insista sa ramina in mocirla in care s-au nascut, asta e. Tu ai incercat. Nu poti risca sa ii lasi sa te traga inapoi...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vin eu cu tine. big grin
Nu esti absolut deloc ciudata. Nici cei care nu vor sa iasa nu-s ciudati, sunt doar niste blazati tristi si depresivi.

| lpavel a răspuns:

Amandoua sunteti ok si nu aveti nici un fel de problema doar ca sunteti diferite, atat!
Nu suntem toti la fel!

| VoidEternal a răspuns:

Nici tu nu ești ciudata, nici ea. Doar că vă petreceți timpul liber diferit. Daca vrei să ieși, îți cauți alți prieteni cu aceleași hobby-uri ca și tine.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Eu cred că prietena ta nu este genul să iasă din sat. e okay, nu-i nici o supărare.
Invită altă fată, una dintre colegele de care vorbeai. Intreabă-le la rănd pănă dai de una cărei îi face placere să iasă din sat.