| popalexandra1234 a întrebat:

Cum e cu casatoria dintre un sas(german) si roman? Sasi sunt catolici? Daca sasul e catolic si romanul ortodox trebuie ca unul dintre ei sa treaca la religia celuilalt? ..Si inca ceva:Cunosc o familie. femeia este sas de religia pe care o are-probabil catolica- si barbatul roman, ortodox si au copii care au religia mamei.Asta inseamna ca barbatul a trecut la religia lor? FUNDA.winking

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Poate sa ramana fiecare cu religia sa. In caz de cununie religioasa mai intai o faci la catolici, apoi la religia cealalta. Asta in cazul in care vrei sa o faci de 2 ori.

2 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Crezi ca religia este importanta atata timp cat cei doi se inteleg si se respecta?
In fine, nu e nicio regula. Depinde cum hotarasc cei doi.

| popalexandra1234 explică (pentru Trolli):

Era o curiozitate...atunci cand e iubire normal ca nu conteaza etnia, religia, varsta.