| AndreeaL2208 a întrebat:

Bună! Dacă nașii ne-au dat dar de cununie 2000 lei și 1000 botez, noi cât sa le dam înapoi dacă au ambele evenimente în aceeași zi?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu le dati nimic inapoi, ca darurile nu se dau inapoi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

S-a referit la bani, ca dar. Nu la obiect fizic.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

A 1000 dovada că Violetta nu înțelege întrebările la care răspunde

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai banii nu sunt tot un DAR de nunta?
La asta m-am referit si eu, ca nu ai de ce sa le dai banii de la cununie inapoi, ca ala este un dar oferit din placere, nasilor catre finii pe care-i cununa.
Am cununat si botezat de nenumarate ori, dar absolut niciodata nu am primit banii de dar inapoi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Iar n-a inteles nimic. Nu a zis sa le dea banii AIA primiti inapoi, cheezus...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai puțin că voi nu sunteți nași

| CodrutElian1990 a răspuns:

Unde este acest fel de mizerie? Da am mai auzit ca finii trebuie sa le intoarca cheltuielile cam la aceiasi valoare.
La noi, in Ardeal nu sunt asmenea obiceiuri. Am cununat 7 perechi si sotia a botezat 7 copii (ca la noi nu merg barbatii la botez, numai la petrecere), dar nu am primit nici un plocon si nici nu am mers la o luna sa-i bagam in biserica pe tinerii casatoriti. Aceste obiceiuri sunt facute de partidul babelor conservatoare - vorba preotului de la manastirea Vladiceni din Iasi.

| ioana748 a răspuns:

Vreo 2000.

| Dragobeta a răspuns:

Ce porcarie asta cu datoria la nunti si botezuri!
De ce trebuie sa mergi din obligatie?
Aici e caz particular, va sunt nasi. Dar in rest... afaceri.
Voi le sunteti nasi ca reciproca? Sau doar invitati?
Imi spunea cineva ca la fiecare an trecut se adauga o suma pentru a acoperi inflatia. Nu stiu care e acea suma. Intreaba la cei din zona ta.

| Iulianabc a răspuns:

Le puteți da o suna apropiata de cea pe care ai v-au oferit-o. La ei nu este cheltuiala la fel de mare cum a fost la voi deoarece este 2 în 1. Răspuns favorit?