| f a întrebat:

De ceva timp eu cu prietenele mele stam mai mult afara seara, ele putand sta pana cand vor. Nu si eu. Fiind toamna, la 21:00 se intuneca, iar parintii mei deja ma suna sa ma intrebe cand vin acasa. Problema este ca stau intr-un cartier plin de rromi, iar posibilitatea de a fi hartuit de cineva noaptea, mai ales daca mergi singur, creste considerabil. Aseara a fost a doua oara cand ajungeam la 22:00 acasa, tinand cont ca prima oara a venit mama sa ma ia ca sa nu merg singura prin cartier, iar de data asta fiind adusa de matusa-mea cu masina. Taica-miu era destul de nervos si cu toate ca ii intelegeam ingrijorarea ca parinte sa iti astepti singura fiica sa vina in siguranta noaptea prin cartierul periculos prin care stai, fie si doar la 22:00, am ripostat. I-am spus ca nu intelege cat de mult ma oftic cand le vad pe celelalte prietene ale mele vorbind despre ce sa faca in continuare dupa ce plec astfel incat sa ma conduca si ele cat mai aproape de casa. Stau tot timpul cu capul in pamant de rusine cand vad ca inca sunt o tratata ca o pustoaica de 12 ani. Ce-i drept, sunt sigura ca ai mei de fapt imi inteleg frustrarea, dar sunt suparata ca nu putem gasi o solutie. Sa ne mutam nu e o solutie pentru ca nu avem bani. Sa vina ai mei dupa mine toti 3 suntem de acord ca e stanjenitor. Sa vorbesc la telefon cu ei pe drumul de intoarcere nu ofera siguranta.

Stiu ca ei nu au nicio vina. Este doar vina mea. Vreau sa stau si eu la fel de mult ca prietenele mele, sa nu mai stau mereu cu gandul " Cat mai pot sa trag de timp?" in loc sa ma distrez. Ei sunt dispusi sa ma lase atata timp cat gasesc o solutie pentru siguranta mea.

Sunt deschisa la orice sugestie. Va rog, sfatuiti-ma ce pot sa fac sau ce solutie ati gasit daca ati trecut prin asta.

12 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Pai explica-le ca ai mai crescut, stai in fata blocului cu prietenele tale, asa stiu ca esti in apropiere.

| f explică (pentru Classy):

Stam departe una de alta, nu vreau sa fie ele in pericol cand se intorc acasa.

| daηă a răspuns:

Ai putea să-ți chemi prietenele să stea la tine la bloc, sau să vă întâlniți la jumătatea drumului.
E oribil să fii singură la părinți, și eu sunt și nu am pic de libertate.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Gaseste un amic care sa te aduca in fiecare seara acasa, dar de care sa stie si parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ce sa zic, nici un parinte nu-si vrea raul copilului sau si ar trebui sa intelegi asta, poti sa-ti faci prieteni si mai aproape de casa ta, esti deja o fata cu capul pe umeri si trebuie sa-ti dai seama ca venind noaptea acasa, singura, ti se pot intampla orice care pe viitor nu-ti va prinde bine. Hai sa ne gandim ca intr-o seara tarzie te-ai intoarce acasa iar un baiat s-ar lua de tine, poate ca te-ar viola poate ca nu, cum crezi ca te-ar privii lumea dupa asemenea incident, sau cum crezi ca vor fi priviti parintii tai? ca lumea e a dracului si vorbeste vrute si nevrute,chiar daca nu s-ar intampla incidentul dar baiatul se lauda ca uite ba ce i-am facut lui X,asa si pe dincolo, tot aiurea cade, tot pentru tine e rau.Tu cauta sa impaci si "capra si varza"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te distrezi cu prietenele tale pe timp de zi?
Iti sugerez sa nu incerci sa ii convingi pentru ca au dreptate totala, e foarte periculos iti spun din experienta ca la mine in sat sunt sute de tigani care nu ies din casa daca nu au un cutit sau o sabie la ei, e foarte periculos si nu te poti juca cu viata ta asa.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Vorbeste cu parintii si fixati o ora convenabila tuturor.

| pisicutzza990 a răspuns:

Parintii tai au dreptate, chiar este periculos sa iesi seara.Mai ales in acel cartier in care locuiesti tu. Sfatul meu este sa iesi pe la 12, 13 si sa vii acasa seara pe la 20, 20:30. asa vei sta mai mult cu prietenele tale...Bineinteles,ca va mai fii o pauza ca sa te duci acasa sa mananci. Sper ca te-am ajutat! =D

| FredFlintstone a răspuns:

Stai in fata blocului cu prietenele tale thinking

| IngerPazitorr a răspuns:

Pai tu cati ani ai? Daca ai intre 14-16 ani e foarte periculos sa te plimbi singura seara. Eu zic sa va intalniti cat mai devreme si sa va plimbati pana pe la vreo 8 seara. Sau a doua varianta ar fi sa iti iei spray cu piper la tine happy

Oricum, mi se pare ca parintii fetelor sunt cam iresponsabili, iar parintii tai sunt foarte grijulii happy

Sper ca te-am ajutat!

La revedere!

| anonimaM a răspuns:

Pe mine mă ia tata și mă duce acasă. La fel și celelalte fete.

| KendyforAll a răspuns:

Aceasta problema o am si eu, cartierul nostru este linistit insa exista un teren de fotbal destul de aproape de locul pe unde petrec si mamei ii este frica pentru sunt tigani si pot sa faca glume proaste.

Eu am gasit solutia de a iesii mai devreme pe afara(exemplu ora 4 si stau pana la 7-8).
Toata vara am stat pana la 10:20-30 insa acum se innopteaza mai repede.

Sfatul meu:Incearca sa iesi dupa amiaza