| accountfortpu a întrebat:

Buna.
Deci sunt aici pentru ca chiar nu mai suport o situație care imi marchează viața intr-un mod ciudat rău.
Eu cu mama mea nu ma mai înțeleg deloc, deci pur și simplu, sta de 1 an in casa, ea nu se duce nici la magazin doar trimite pe alții și a ieșit doar pentru o situație urgentă pentru ea maxim 1 data. Stiu ca nu va pare credibil ce zic dar totuși eu cred ca ea suferă de o boala și nu fac mișto, o boala pe care ea evita sub orice forma sa o trateze și in modul asta distruge viața altor oamenii.
Nu a interesat-o niciodată ce fac, maxim sa zicem pana in 14 ani, de acolo deloc.
Am stat cu bunică-mea o perioada și credeți-ma e genul ăla de bunica care face numai lucruri intenționate sa îți ruineze viața pentru ca și a ei a fost la fel de rahat și se răzbuna. M-a bătut, m-a ținut închisă in casa in vacanța și dupa, adică vreo 5 luni, bătută la modul cu semne pentru ca încercam sa vb cu ea de ce ma tine in casa și ea imi zicea ca merit si dacă comentez o sa ma țină mai mult și imi spunea amenințări într-una ca nu o sa am nimic din ce am avut și ca o sa văd cum e sa pierd. Iar când i-am zis ca ce tot are cu mine ca sun la poliție dacă nu ma lasă in pace ma amenință mai rău ca dacă sun la poliție ma ia mama dracu, și ca imi da iar una. Fix in ziua in care eu plecasem la prietenul meu pentru ca ma decisem pentru o perioada sa stau la el, ghiciți ce a făcut ea împreuna cu mama mea? Ca sa ma simt de **** eu ca plec. L-a dus pe strabunica-miu la un azil de bătrâni iar după o săptămâna a murit. Ideea a fost tot a bunicii mele mai mult, pentru ca într-un fel nu îl suporta. Apoi am ajuns ca eu și prietenul meu pentru o perioada sa ne mutam la mine, dar am făcut o greșeală in legătura cu asta.
Mama mea s-a transformat identic in bunică-mea, încearcă într-una sa ma despartă de băiatul cu care sunt împreuna și se comporta foarte, exagerat de ciudat cu mine.Acum câteva zile mi-a spus ca sa ies din casa ei care nu e a ei, e a străbunicii mele care încă este in viața.Ea nu a mai lucrat de aproape 2 ani și sincer nici nu ii place munca. Apoi a încercat sa dea in mine de fata cu prietenul meu, care mi-a luat apărarea și apoi voiam sa ma îmbrac sa plec de aici de tot și ea imi smulse hainele din mâna ca nu, ca sunt din banii ei care nu erau, erau din ai mei, pentru ca in aceasta familie copilul de 17 ani muncește și maică-sa de 43 ani cere țigări ei sau la prietenul ei, care se duce la munca apoi, ii jignește mai ales fiica și sa plece și când e de plecat nu o lasă, dar când am fost abuzată sexual de un bărbat la 15 ani si i-am zis ca orice om cred ca ar proceda așa sperând ca parintele sa facă ceva și i-am zis ei, m-a bătut. A încercat sa facă mai mult de atât cu mine și pana la urma am scăpat de acolo, dar totuși nu s-a dus la poliție nici nimic, cu absolut nimic nu a interesat-o și despre sănătatea mea nici atât.
Face lucruri ciudate in prezent de om bolnav cu capul, deschide geamul la 5 dimineața sa audă ce vb eu cu prietenul meu, dacă nu suntem noi afara nu îl deschide și se tine după noi sa audă tot ce vorbim. Si când plec acasă la prietenul meu face faze din astea de obsedată, sigur se mai întoarce? Ca trimite poliția după mine ca nu stiu ce și niciodată nu a trimis și stau de 1 an împreuna cu prietenul meu și nu ne convine la nici unul asta.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?

| Freya1 a răspuns:

Exista posibilitatea sa sufere de ceva. Poate sa fie o formă de anxietate sau mai rau, problema e ca tu nu poti sa faci nimic in privinta asta.
Doar ca trebuie si tu putin sa iti analizezi comportamentul.Adica faci lucrurile necesare pentru varsta ta? Adica faci curat,ai grija de casa,faci o cumpărătură esti un copil cuminte si conștiincios? Mai esti la scoala,înveți? Comentezi la ele, ai o atitudine necorespunzătoare fata de ele? Fumezi,consumi alcool,iti petreci timpul prin baruri, pe străzi până noaptea târziu? Ca daca cumva nici comportamentul tau nu e ok, s-ar putea ca ele pur si simplu sa nu mai stie cum sa te readucă pe drumul cel bun, daca in schimb esti un copil cuminte da, se poate spune ca suferă de vreo afectiune psihică si in consecinta ar fi indicat sa strângi niște bani si sa te muți.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy Nu ai ce face cu asemenea nebune bolnave mintale, psihice, cu tulburări maniacale, sad că dacă află poliția, ți le ia și le duce pe amândouă la nebuni, la psihiatrie. Învață să trăiești cu asta! big grin Sfatul de mai sus îți poate fi util și te poate ancoră în prezent!winking Sau mută-te de acolo, cu prietenul tău! big grin

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Pai si stai putin, nu va convine chestia asta dar totusi il iei pe gagicatu sa stati la Tine acasa impreuna cu ma ta si bunicata? Eu cred ca exagerezi. Esti o minora, daca intr adevar era asa cum spui te duceai la politie si spuneai ca te agreseaza. Daca pe bune e adevarat, ia ti gagicu si fugiti ( asta daca nu are si el 17 ani si sunteti 2 copii care ati dat acum de marea iubire si va deranjeaza orice )