| Cipi1212 a întrebat:

Buna, Eu cred că relațiile normale între membrii de sex opus într-o familie este atașamentul fetei pentru tată și atașamentul băiatului pentru mamă. Voi ce credeți?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cumva suferi de asa ceva?
„În psihanaliză, complexul Oedip simbolizează legătura erotică inconștientă cu părintele de sex opus și rivalitatea față de părintele de același sex, care se dezvoltă încă din copilărie și provoacă sentimente de vinovăție și teamă în cadrul unei stări nevrotice."

| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca are relevanta doar asta... si nici nu este o practica generala ca toti baietii sa fie atasati de mame iar toate fetele sa fie atasate de tatii lor!

| dullcat a răspuns:

Simple generalizari, nu exista nicio regula ca fata trebuie sa semene cu tatal si ca tine mai mult la el, acelasi lucru valabil si pentru baiat plus mama.

| Standt a răspuns:

Gresit. In relatiile normale dintr-o familie, copiii trebuie sa fie atasati in mod egal de ambii parinti.