| me237 a întrebat:

Eu petrec foarte mult timp cu matusa mea si tot timpul cand zic ca nu vreau sa fac ceva sau sa merg undeva ( gen: nu vreau sa merg la ceva strand, in ceva oras sau nu vreau sa ma imbrac cu ceva haine, ect.) imi spune ca-s ciudata da intr-un mod foarte urat si se supara pe mine si tot felul de chestii. Pana anul asta tot ii spuneam ceva si ma cam certam cu ea si practic faceam mai rau dar in ultima vreme tot timpul cand ma face ciudata sau ma critica sau ceva ii spun: "bine" si o las sa vorbeasca. Sincer m-am saturat sa-i tot spun bine, am crezut ca daca nu o bag in seama m-a lasa in pace da in fiecare zi aceleasi critici si povesti si etc.Ce sa-i spun ca sa ma lase in pace si sa nici nu aiba ce sa-mi spuna inapoi ca-s obraznica sau sa ma faca din nou ciudata sau ceva? Funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca asta esti tu si asa e personalitatea ta ...si nu te poate ea schimba ..trebuie sa te accepte asa. Fiecare om are un fel de a fi si tu esti asa.happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice i-ai spune nu o să scapi. Dacă într-adevăr eşti mai " ciudată " atunci mereu cineva te va critica pentru că nu eşti ca restul. Orice ai spune sau orice ai face.

| DeatHPupp3t a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar daca ea se simte bine fiind,, ciudata" si stie cu adevarat ca este asa si ca nu se poate schimba, atunci de ce s-ar simti rau din cauza comentariilor respective?happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeatHPupp3t):

În mod normal nu ar trebui să se simtă rău din cauza asta. Dar de la un timp, dacă te tot critică într-una din acelaşi motiv nu te simţi tocmai bine din punct de vedere psihic.

| DeatHPupp3t a răspuns:

Pai...spune-i in felul urmator(dar cu foarte mult calm si nu pe un ton jignitor): uite eu asta sunt si din cate am auzit eu ar trebui ca macar voi, rudele, sa ma sprijiniti si sa ma incurajati. in plus sunt sigura ca si tu ai avut momente de acest gen macar o data in viata. (stiu ca nu este stralucit dar eu asta i-as spune. iar dupa, daca simt eu ceva mai ciudat, plec fara sa-i spun nimic si fara sa o mai las pe ea sa spuna ceva). oricum mult succesbig grin

| Ro0oBerT a răspuns:

Ii zici ca are casa in panta laughing

| alinussa a răspuns:

Vorbeste cu ea calm si sincer si spune-i ca te deranjeaza comportamentul ei si te doare.