| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticoncepționale karissa de 4 luni și am avut contat neprotejat în ultimele 2 luni. Care sunt șansele sa rămân insarcinata? Am făcut teste de sarcina și toate au ieșit negative dar am început sa am stări de voma și îmi simt și sâni plini. Ultimul contact neprotejat a fost acum 21 de zile. Sa mai fac un test de sarcina sau sa fac un test beta hcg ca sa fiu mai sigura. Mulțumesc.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Teste de sarcina repetale

| AliGab a răspuns:

Fa o ecografie. Sunt relatate cazuri de sarcina ajunse la termen cu anticonceptionale si teste de sarcina, iar femeile respective nu au stiut ca sunt insarcinate pana la termen. Sunt cazuri reale. Uite aici cateva reportaje: https://www.youtube.com/......s?/results

| Aanonimaa20 a răspuns (pentru AliGab):

Dacă e sa fiu nu o sa ajung pana la termen și sa nu știu de ea pentru ca sunt slaba. Am mai făcut un test azi și a ieșit negativ. Aștept sa termin și folia asta de anticoncepționale și sa văd dacă îmi vine și acum și după mă duc la un eco. Mersi.

| AliGab a răspuns (pentru Aanonimaa20):

Dar de sarcina toxica ai auzit? Am o prietena care a avut sarcina toxica si nu i-a crescut burtica pana la 7 luni si ea tot slabuta era, doar ca soldurile ii sunt mai late.

| Aanonimaa20 a răspuns (pentru AliGab):

Am fost insarcinata acum un an(am făcut și avort) și am avut sarcina toxica ca nu suportam nici un miros, abia mâncăm și mă durea foarte rău burta, tot ce mâncăm vomitam. Și anticonceptionale iau ca sa mă feresc de posibila sarcina. Eu totuși sper sa nu fie nimic. As face un test de sânge mâine și la ăla știu ca îmi da un răspuns sigur și stau fără griji. Ca ultimul contact a fost pe 18 decembrie și pana acum ar trebui sa iasă.

| AliGab a răspuns (pentru Aanonimaa20):

Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti insarcinata (sper sa nu totusi) fereste-te de avort ca de dracu. Acolo, in tine, este o viata din viata ta, sange din sangele tau. In burta mamei ar trebui sa fie cel mai sigur loc din lume pentru un copilas, nu loc de osanda si chin pentru bietul copilas care nu a gresit cu nimic. Nu te judec, te rog doar mult de tot sa ai grija pe viitor. Eu nu te sfatuisc ce fel si cum, sunt destule materiale care sa te invete sau "invete" despre aceste lucruri, dar ai grija de sanatatea ta si a pruncilor tai si trupeasca si sufleteasca. Te imbratisez cu rugamintea repetata de a avea mare grija pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BeardedSamurai nu ar trebui sa fiu insarcinata pentru ca anticonceptionalele le iau mereu la aceeași ora. Dar totuși mă simt ca și Cum as fi insarcinata dar mă gândesc sa nu mă simt așa unde mă gândesc mereu la lucrul asta.

| BeardedSamurai a răspuns:

Esti insarcinta, toate se plactesc in viata asta, daca tot ai ramas insarcinata ai grija de copilul ala si nu fa avort, ca il omori pe propiul tau copil, nu e celula, e un viitor om.
Sa ai o viata frumoasa, Salut!

| anonim_4396 explică (pentru BeardedSamurai):

Nu ar trebui sa fiu insarcinata pentru ca anticonceptionalele le iau mereu la aceeași ora. Dar mă simt ca și Cum as fi insarcinata dar posibil sa mă simt așa unde mă gândesc la lucrul asta mereu. Ca pana acum am făcut teste după fiecare contact la 10.15 zile și au ieșit negative toate. Și de la ultimul contact au trecut 22 zile doar atunci sa fi rămas ca altfel ar fi trebuit sa îmi iasă măcar un test pozitiv.